Od 2030 r. zmiany na rynku opakowań. "To prawdziwy przełom"

26.07.2023 -

Już za 7 lat czekają nas zmiany dotyczące produkcji opakowań i zmian w technologii produkcji. Jak czytamy na stronie wnp.pl, rynek czeka duża zmiana. Co to dokładnie oznacza i czy zmiana składu opakowań wpłynie na ograniczenie marnowania żywności?

Zmiany na rynku opakowań. „To prawdziwy przełom”

Od 2030 r. wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych będą musiały zostać wyprodukowane z surowców pozyskanych z recyklingu – informuje portal WNP. Od początku 2030 r. wskaźnik recyklatu w produkcji np. butelek PET wyniesie 30%, natomiast w ciągu kolejnych 10 lat ma wynieść 65%.

- To oznacza prawdziwy przełom i konieczność dokonania wielu zmian w technologii produkcji i atestowania opakowań. Nic nie będzie takie samo. Naszym zdaniem już dziś warto zadbać o alternatywy dla stosowanych opakowań – powiedział dla WNP Aleksander Bednarski, prezes spółki Cobico z grupy Kiwa Polska.

Badania pod kątem trwałości opakowań

Spółka Cobico specjalizująca się w produkcji folii dla przemysłu spożywczego zweryfikowała skład opakowań dziesięciu najpopularniejszych produktów spożywczych, w kontekście ich trwałości i materiału, z jakiego zostały wykonane. Spółka skupiła się w analizach na wskaźniku recyklatów w nowych opakowaniach.

Ponadto Cobico podejmie jeszcze kolejne badania przy zastosowaniu chromatografii (techniki która służy do rozdzielenia bądź badania składu mieszanin związków), barierowości, testów starzeniowych i spektrofotometrii, migracji i testów wytrzymałościowych.

Badania są częścią projektu realizowanego przez Cobico „Rozwój infrastruktury B+R w celu wprowadzenia nowej usługi doboru materiału opakowaniowego do konkretnej grupy asortymentowej produktów spożywczych oraz realizacji dodatkowych form wykorzystania infrastruktury B+R”.

Ok. 67% żywności, która jest wyrzucana, nadaje się do konsumpcji

Czynnikami, które przyczyniły się do realizacji projektu są m.in. konieczność ograniczenia stosowania polimerowych tworzyw sztucznych w opakowaniach m.in. żywności i poszukiwania alternatywnych rozwiązań.

- Nie zapominajmy, że dziś mamy olbrzymi problem z marnowaniem żywności, m.in. dlatego że upłynął jej termin przydatności do spożycia. Czasem wystarczyłoby inne opakowanie, żeby chociaż część bezpowrotnie marnowanych w Europie ok. 89 mln ton produktów spożywczych uratować i ograniczyć ten skandaliczny proceder – zaznaczył Aleksander Bednarski.

(26.07.202 za portalspozywczy.pl)


Współpraca