Od lutego rusza nowy podatek dla rolników
29.01.2024 - Od 1 lutego rusza Fundusz Ochrony Rolnictwa, który już dziś środowisko przetwórców i rolników nazywa „nowym podatkiem dla rolników". Już w momencie pojawienia się projektu tej ustawy Polska Izba Mleka złożyła poważne zastrzeżenia dotyczące słuszności powoływania tego funduszu.
Średnia spółdzielnie zapłaci 5 milionów złotych
- Wskazywaliśmy wówczas, że przy wysokich kosztach produkcji zarówno po stronie rolników jak i zakładu przetwórczego, fundusz będzie dodatkowym obciążeniem, a wręcz para podatkiem. Dziś rolnicy, który de facto płacić będą na fundusz nie mają żadnej pewności, że wpłacane przez nich pieniędzy, za pośrednictwem podmiotu skupowego, trafią ponownie do sektora mleczarskiego. Przypomnieć trzeba, że ma on charakter solidarnościowy i np. środki pochodzące z sektora mleczarskiego trafić kogą do każdej innej branży - mówi Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka.
Polska Izba Mleka przygotowała wstępne symulacje dla sektora mleka. Wynika z nich, że średniej wielkości spółdzielnia rocznie przekazać musi na ten fundusz ok. 5 mln. Zł. Pieniądze te mogłyby zostać przeznaczone na inwestycje, co powodowałoby rozwój spółdzielni i środki pochodzące od rolników zostałoby w spółdzielni, której właścicielami są właśnie rolnicy.
FOR może generować patologie na rynku rolniczym
Zależy nam na tym, aby strona rządowa przeanalizowała słuszność działania tego Funduszu. Zarówno rolnicy jak i przetwórcy są zdania, że taki fundusz generować może patologiczne zachowania na rynku i tworzyć może furtkę dla tych firm i podmiotów skupowych, które wiedząc o istnieniu takiego funduszu nie będą płaciły rolnikom, mając przekonanie, że otrzymają wynagrodzenie z Funduszu - mówi Agnieszka Maliszewska
Dlatego ważne jest, abyśmy w dobie kryzysu w sektorze rolnym bardzo poważnie przeanalizowali tworzenie dodatkowych obciążeń dla rolników i spółdzielni rolniczych, mając pewność, że skuteczność jego oddziaływania może być odwrotna do zamierzonej.
(29.01.2024 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)