Od wejścia do UE eksport mleczarski wzrósł siedmiokrotnie

03.03.2021 -

Eksport dla sektora mleczarskiego jest bardzo ważny, tak jak dla całego przemysłu rolno-spożywczego. Polskie mleczarstwo w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie, a zwłaszcza od czasu wstąpienia do Unii Europejskiej. - Przypomnę, że w roku 2003 (w 2004 - wstąpiliśmy do Unii Europejskiej) wartość polskiego eksportu produktów mleczarskich wyniosła zaledwie 369 ml euro. Dzisiaj możemy powiedzieć, że eksportujemy ok. 7-krotnie więcej - praktycznie na wszystkie kierunki świata – mówi Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.

Eksport - ze względu na niskie spożycie produktów mleczarskich w naszym kraju, jest kołem zamachowym rozwoju polskiego mleczarstwa, w tym produkcji mleka. - Gdyby udało nam się doprowadzić spożycie produktów mleczarskich do poziomu ok. 290 litrów w przeliczeniu na mleko - jest to ok. 30% więcej do obecnego spożycia, to wtedy skala eksportu mogłaby być nieco niższa. Natomiast bez względu na zaistnienie różnych sytuacji nie powinniśmy nigdy rezygnować z eksportu, bo jest to wizytówka wspaniałej polskiej żywności w świecie – uważa prezes KZSM.

Nie mamy jeszcze ostatecznych wyników w handlu zagranicznym produktów mleczarskich za rok 2020. Co można powiedzieć o eksporcie wg wstępnych wyników.

Ilość wyeksportowanych produktów mleczarskich w 2020 roku była nieco wyższa niż w roku poprzednim. Wartość eksportu prawdopodobnie będzie na poziome roku 2019 lub może być nieco wyższa i wynosić ok. 2,1 - 2,2 mld euro, co stanowi ok. 30% wartości rynku mleczarskiego. Należy podkreślić, że całemu eksportowi przemysłu rolno-spożywczego sprzyjały m.in. wartości kursu Euro, które były najwyższe w ostatnich 10-ciu latach. Według danych EBC średni kurs euro w 2010 r. wynosił 3,994 zł, a w roku 2020 wynosił 4,43 zł.

Eksport to oczywiście ciężka i aktywna praca całego sektora mleczarskiego na rynkach całego świata – bo nasze produkty docierają do ponad 120 krajów.

Tradycyjnie w ostatnich latach - największą pozycją eksportową były: sery – ok. 40% wartości całego eksportu, mleko w płynie i śmietana w proszku ok.16%, ale również masło i serwatka w proszku, których udział wyniósł po ok. 10% każdego.

Pod względem ilościowym w 2020 r. wyeksportowaliśmy m.in:

  • ponad 262 tys. ton serów
  • ok. 230 tys. ton serwatki w proszku
  • ok 155 tys. ton mleka w proszku
  • ok. 840 tys. ton mleka w płynie
  • ok. 60 tys. ton masła

Jakie kierunki w eksporcie?

Głównym kierunkiem eksportu pozostają nadal kraje Unii Europejskiej - jest to ok. 65 -70% wartości całego eksportu, z czego największą pozycją były sery oraz mleko w płynie i śmietana. Pozostałe kierunki to kraje rozwijające się ok 20% oraz WNP i kraje środkowo-wschodnie .

Największymi odbiorcami naszych produktów jeśli chodzi o :

  • sery były Niemcy, Republika Czeska, Ukraina, Włochy, Wielka Brytania, Rumunia, Słowacja, Arabia Saudyjska,
  • mleko i śmietanę w płynie: Niemcy,
  • masło: Republika Czeska, Holandia , Rumunia, Ukraina,
  • serwatkę w proszku: Chiny, Holandia, Niemcy.
  • Chcę podkreślić, że Polska jest jednym z największych eksporterów na rynek chiński serwatki w proszku ponad 25% i mleka płynnego ponad 15% całości kupowanych produktów przez Chińczyków - zauważa Waldemar Broś.

Import, zarówno w ujęciu ilościowym jak i wartościowym, w 2020 roku był niższy niż w roku 2019. Na szczególne podkreślenie zasługuje znaczenie niższy import mleka i śmietany w płynie o ok. 20% i ok. 9-10% serów.

Na pewno zanotowaliśmy saldo dodatnie w handlu artykułami mleczarskimi na poziomie 1,2-1,4 mld Euro.

Największą dynamikę eksportu z krajów Unii Europejskiej (27) odnotowano w następujących produktach:

  • masło ponad 15% więcej,
  • pełne mleko w proszku 12 %,
  • sery 8%.

Mniej o ok. 13% wyeksportowano odtłuszczonego mleka w proszku.

- Myślę, że w roku bieżącym powinniśmy osiągnąć wyniki w handlu zagranicznym co najmniej na poziomie roku 2020, chociaż może być to trudne ze względu na pandemię i różne ograniczenia na świecie, jak i mniejsze dochody społeczeństwa czy niekorzystny kurs Euro, chociaż ostatnie wyniki nowozelandzkiej giełdy z 2 marca br. napawają optymizmem - mówi prezes Broś.

- Na podkreślenie zasługuje fakt, że wszystkie produkty z wyjątkiem maślanki w proszku (delikatny spadek o 0,3%), zdrożały z czego najwięcej, mleko pełne w proszku - 21% i masło - 13,7% - dodaje.

(03.03.2021 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)


Współpraca