Ograniczenia dostaw prądu dla mleczarni? Hodowcy apelują o pomoc
02.08.2022 -
Podlaska Izba Rolnicza zaapelowała do ministra rolnictwa o podjęcie natychmiastowych działań, które zatrzymałyby planowane ograniczenia dostaw energii elektrycznej dla zakładów i spółdzielni mleczarskich. Jak podkreśla PIR, zapowiedziane ograniczenia spowodują, że zakłady odbierające od rolników mleko będą zmuszone do wybiórczego jego odbioru.
Zdzisław Łuba, członek zarządu Podlaskiej Izby Rolniczej, w piśmie do Henryka Kowalczyka, Wicepremiera Rady Ministrów oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zaapelował o podjęcie natychmiastowych działań, które zatrzymałyby planowane ograniczenia dostaw energii elektrycznej dla zakładów i spółdzielni mleczarskich.
Jak zaznaczył Łuba, zakłady o planowanych ograniczeniach dostaw energii zostały poinformowane stosowanymi pismami przez dostawców energii elektrycznej, w tym PGE Dystrybucja S.A.
Półroczne ograniczenia dostaw prądu
„Z przesłanej informacji wynika, że zakłady i spółdzielnie mleczarskie będą zmuszone do zmniejszenia poboru energii elektrycznej o ponad połowę w stosunku do ilości pozwalającej na ich normalne funkcjonowanie. Planowane ograniczenie energii elektrycznej ma być stosowane w co najmniej półrocznym przedziale czasowym” – podkreślił Łuba.
Członek zarządu Podlaskiej Izby Rolniczej wskazał, że podlaskie Powiatowe Izby Rolnicze są systematycznie odwiedzane przez hodowców bydła, którzy są mocno zaniepokojeni sytuacją w jakiej znalazły się podmioty odbierające od nich mleko.
Ograniczenie odbioru mleka do 40%?
Łuba zaznaczył, że branżę mleczarską problem z dostawą energii elektrycznej dotyka podwójnie, gdyż z jednej strony drastycznie rosnące ceny prądu stanowią lwią część kosztów produkcji mleka, z drugiej zaś odbiorcom białego surowca zapowiedziano ograniczenia dostaw energii, które mogą ograniczyć odbiór mleka do poziomu ok. 40%.
„Zapowiedziane ograniczenia spowodują, że zakłady odbierające od rolników mleko będą zmuszone do wybiórczego jego odbioru, co w zapowiedzianym przez PGE Dystrybucja S.A. okresowym zmniejszeniu dostaw energii ograniczy odbiór mleka do poziomu ok. 40%. Co zatem z pozostałymi 60% wyprodukowanego przez rolników mleka” – pytał Łuba.
Możliwy upadek wielu gospodarstw mlecznych
Łuba podkreślił, że proponowane ograniczenia dostawy energii elektrycznej spowodują zapaść i upadek wielu gospodarstw mlecznych, w związku z czym rolnicy skupieni w PIR „apelują o podjęcie pilnych działań, które zatrzymają widmo zdegradowania tej branży”.
Ponadto PIR zaapelowała o wpisanie podmiotów mleczarskich na listę „podmiotów uprzywilejowanych”, których ograniczenia w dostawach energii elektrycznej nigdy nie będą obejmowały.
„Nie ma innej drogi, by uratować nasze gospodarstwa i ich rodziny przed totalną degradacją oraz w ostateczności likwidacją dorobku i zepchnięciem w obszar biedy” – wskazał Łuba. „Rolnicy będą niezmiernie wdzięczni za pozytywne zajecie stanowiska w odniesieniu do niniejszego apelu i potraktowania go jako sprawę priorytetową” – dodał.
(02.08.2022 za farmer.pl)