Opakowania będą miały coraz niższy ślad węglowy

09.12.2022 -

Opakowanie jest bardzo istotnym elementem łańcucha wartości. Jest to element, z którym mierzą się obecnie producenci w kwestii redukcji śladu węglowego - mówi Sylwia Jurys, dyrektor zarządzający obszarem obejmującym kraje europy środkowo-wschodniej firmy SIG Combibloc.

Zrównoważony rozwój to realne wyzwanie

Z jednej strony jest to element zrównoważonego rozwoju, ale zrównoważony rozwój nie powinien być już traktowany jako element polityki CSR przedsiębiorstw – jest to realne wyzwanie dla przedsiębiorstw.

- Z jednej strony na tę redukcję może wpływać technologia, ale z drugiej strony, elementem każdego łańcucha jest opakowanie, które również generuje ślad węglowy, na którego wysokość producenci nie mają bezpośredniego wpływu. To naszym zadaniem jest zapewnić, że dane opakowanie w całym cyklu życia generują jak najmniejszy wpływ na środowisko - mówi Sylwia Jurys.

Opakowanie tekturowe jest odpowiedzialnym wyborem

Zdaniem dyrektor Jurys, opakowanie tekturowe samo w sobie jest odpowiedzialnym środowiskowo wyborem, ponieważ ono w minimum 75% składa się z surowców odnawialnych. Natomiast, aby mogło pełnić funkcję ochronną dla produktu, aby mogło zapewniać długi termin przydatności do spożycia – musi zawierać warstwę barierową. W konwencjonalnym opakowaniu tę warstwę stanowi aluminium i polimery.

- Nam już wiele lat temu udało się aluminium z takiego opakowania wyeliminować. Usunęliśmy jeden z surowców kopalnych, znacząco obniżając jego ślad węglowy. Poszliśmy o krok dalej – stworzyliśmy rodzinę opakowań, gdzie nadal zastępujemy aluminium, ale możemy zastąpić polimery pochodzenia kopalnego polimerami roślinnymi, a konkretnie pochodzącymi z oleju talowego, który do tej pory był produktem ubocznym w przemyśle tartacznym – to opakowanie umożliwia redukcję śladu węglowego o blisko 60% - mówi Sylwia Jurys

Dodaje, że to z pewnością kierunek, w którym rynek opakowań będzie się rozwijał.

(09.12.2022 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)


Współpraca