Opakowania środków spożywczych – kwestie istotne dla przedsiębiorców

W dniu 21 listopada br. w Warszawie odbyła się Konferencja zorganizowana przez Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców oraz kwartalnik „Food-Lex” pt. „Opakowania środków spożywczych – kwestie istotne dla przedsiębiorców”. Partnerami Konferencji były firmy Basell Orlen Polyolefins Sprzedaż Sp. z o.o. oraz CDM Sp. z o.o.

Konferencja zgromadziła licznych przedstawicieli branży spożywczej, którzy mieli okazję wysłuchać prelekcji ekspertów na temat najnowszych regulacji i trendów dotyczących opakowań.

Program konferencji obejmował następujące tematy:

Rozszerzona odpowiedzialność producenta – założenia tworzonej nowej legislacji w Polsce
Andrzej Gantner, Wiceprezes i Dyrektor Generalny PFPŻ ZP, przedstawił kluczowe zagadnienia dotyczące Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP). Omówił, jak ROP wpływa na zarządzanie opakowaniami i odpadami opakowaniowymi w branży spożywczej, podkreślając zarówno wyzwania, jak i korzyści związane z wdrożeniem nowych przepisów. Wskazał na konieczność dostosowania procesów produkcyjnych i logistycznych oraz możliwość wprowadzenia bardziej zrównoważonych praktyk, co może poprawić wizerunek firmy i zwiększyć zaufanie konsumentów. Efektywne wdrożenie ROP może prowadzić do bardziej efektywnego wykorzystania zasobów i stworzenia gospodarki o obiegu zamkniętym.

Rozszerzona odpowiedzialność producenta według projektu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR) i założeń do polskich przepisów – perspektywa branży spożywczej
Andrzej Strojny z Warsaw Enterprise Institute przedstawił perspektywę branży spożywczej na temat projektu rozporządzenia PPWR oraz założeń do polskich przepisów. Omówił, jakie zmiany legislacyjne są planowane na poziomie europejskim i krajowym oraz jakie będą miały one konsekwencje dla producentów opakowań w Polsce.

Bezpieczeństwo opakowań do kontaktu z żywnością w świetle aktualnych prac legislacyjnych oraz wymagań projektu rozporządzenia PPWR
Marzena Pawlicka – Cegiełko z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – PIB omówiła kluczowe regulacje dotyczące bezpieczeństwa opakowań do kontaktu z żywnością. Przedstawiła szczegółowe informacje na temat zakazu stosowania bisfenolu A, perfluorowanych i polifluorowanych substancji alkilowych (PFAS) oraz regulacji dotyczących tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu do kontaktu z żywnością, zgodnie z Rozporządzeniem (UE) nr 2022/1616.

Wybrane kluczowe wymogi w zakresie projektowania wynikające z projektu unijnego rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR)
Michał Tracz i Marcelina Izydorczyk z Kancelarii Kieszkowska Rutkowska Kolasiński wyjaśnili, jakie kryteria trzeba będzie wziąć pod uwagę przy projektowaniu opakowań. Omówili, co oznacza „opakowanie nadające się do recyklingu”, zmiany w etykietowaniu opakowań, obowiązkowość kodu QR, możliwość umieszczania znaku recyklingu na opakowaniach, sposoby redukcji opakowań oraz horyzont czasowy nadchodzących zmian. Przedstawili również najważniejsze zasady odpowiedzialności za brak dostosowania się do nowych wymogów.

Niskoemisyjne cyrkularne rozwiązania poliolefinowe dla segmentu opakowań do żywności
Dr inż. Tomasz Listoś z Basell Orlen Polyolefins Sprzedaż Sp. z o.o. przedstawił innowacyjne rozwiązania poliolefinowe dla segmentu opakowań do żywności. Omówił polimery standardowe, biopolimery, polimery ze źródeł odnawialnych (koncepcja gatunków CirculenRenew), recykling mechaniczny i chemiczny (gatunki CirculenRecover oraz CirculenRevive) oraz innowacyjne zastosowania poliolefin w opakowaniach monomateriałowych do żywności.

System kaucyjny w Polsce – wymagania dla wprowadzających na rynek napoje w opakowaniach
Dr Katarzyna Barańska z Osborne Clarke Olkiewicz Świerzewski i Wspólnicy S.K.A. omówiła podstawowe obowiązki producentów napojów związane z systemem kaucyjnym. Przedstawiła obowiązki producentów napojów po 1 stycznia 2025 r., wyjaśniając fakty i mity dotyczące nowych przepisów oraz jak połączyć różne obowiązki związane z wprowadzaniem na rynek napojów, takie jak DRS, DPRy, SUP i inne.

Opakowania transportowe w świetle projektu rozporządzenia PPWR
Marta Krawczyk z SGS Polska Sp. z o.o. przedstawiła cele i wymagania dotyczące opakowań transportowych wynikające z projektu rozporządzenia PPWR. Omówiła, jakie wymagania i ograniczenia będą obowiązywać oraz jak przygotować się do nowych wymagań PPWR.
 
Po każdej z prezentacji uczestnicy mieli okazję zadać pytania prelegentom i wymienić się doświadczeniami. Konferencję prowadziła Dorota Kozłowska, Dyrektor ds. Legislacji w Polskiej Federacji Producentów Żywności Związek Pracodawców.
 

Współpraca