Pekao: Konsolidacja mleczarstwa przyspieszy, ale nie będzie to proces masowy

28.04.2023 -

Kondycja sektora przetwórstwa mleka na pierwszy rzut oka może wydawać się dobra. Zagregowane dane finansowe krajowej branży w całym 2022 roku wskazują na znaczną poprawę w porównaniu do poprzedniego roku i to na wielu polach: przychodów, wyniku netto, wskaźnika zadłużenia czy w mniejszym stopniu rentowności. Ale takie ujęcie powoduje, że pomijamy dwie ważne kwestie, co może prowadzić do błędnych wniosków - mówi Grzegorz Rykaczewski, ekspert Departamentu Analiz Makroekonomicznych Banku Pekao SA.

Firmy mleczarskie poniosły stratę w drugim półroczu

Po pierwsze, sytuacja rynkowa w pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku i w czwartym kwartale wyraźnie się od siebie różniła. W okresie od stycznia do września rosły ceny zakupu surowca, ale również sprzedaży produktów mleczarskich. Z kolei w ostatnim kwartale mleko surowe kontynuowało zwyżki cen, ale notowania produktów mlecznych na rynku światowym i europejskim uległy osłabieniu. Wpływ tych niekorzystnych zmian widać, gdy porównujemy wyniki finansowe z połowy 2022 roku oraz z jego końca. Wstępne dane dla całego sektora pokazują, że wynik na sprzedaży w całym roku był niższy o 6% niż wypracowany w pierwszej połowie. To oznacza stratę poniesioną na sprzedaży produktów w drugim półroczu.

Kolejna kwestia uwidacznia się w trakcie analizy danych dotyczących grupy małych podmiotów, o zatrudnieniu poniżej 50 pracowników. Okazuje się, że łączne wyniki tej grupy za 2022 rok są znacznie gorsze niż rok wcześniej. Pomimo wzrostu cen na rynku mleka, łączne przychody małych firm spadły o 7% w relacji rocznej. Obniżyła się też rentowność, zaś spadki wyniku finansowego były dwucyfrowe, zarówno na poziomie sprzedaży, jak i EBITDA oraz netto - wyjaśnia Grzegorz Rykaczewski

Spadek cen mleka dla rolników

W pierwszych miesiącach bieżącego roku kontynuacja spadków cen produktów mlecznych wymusiła obniżanie cen surowca płaconych rolnikom. Jednak dynamiki obniżek w poszczególnych przedsiębiorstwach różnią się. Jedne zakłady tną koszty wolniej, inne muszą to robić bardziej gwałtownie.

Dla części firm rodzi to ryzyko stopniowego zmniejszenia bazy dostawców, która jest jednym z filarów funkcjonowania przedsiębiorstw w branży mleczarskiej - zauważa ekspert Banku Pekao

Sprzyjające warunki dla konsolidacji

Rykaczewski uważa, że słabsza kondycja finansowa mniejszych podmiotów, ograniczająca ich możliwości w zakresie utrzymania bazy surowcowej, ale też rozwoju biznesu sprzyja procesowi konsolidacji. W ciągu ostatnich miesięcy odnotowano na rynku transakcje włączenia niektórych mniejszych podmiotów do struktur dużych grup kapitałowych.

Ale warto podkreślić, że sytuacja konkretnych zakładów jest mocno zróżnicowana, w zależności od struktury produktowej, strategii sprzedaży czy choćby obciążenia zobowiązaniami. Prawdopodobnie więc konsolidacja branży przyspieszy, ale nie będzie to proces masowy, prowadzący do rewolucyjnej zmiany w obrazie rodzimego sektora przetwórstwa mleka - mówi ekspert.

(28.04.2023 za Roman Wieczorkiewicz, potalspozywczy.pl)


Współpraca