Peter Knauer o organizacjach mleczarskich. "Polska zasługuje na jeden mocny głos"
11.10.2023 -
Uważam, że zrobiliśmy zbyt mało kroków w celu zjednoczenia organizacji branżowych. Wiele wysiłku nadal się wkłada w poszukiwanie tego, co dzieli organizacje reprezentujące mleczarstwo, niż znalezienie tego co je łączy - powiedział serwisowi portalspożywczy.pl Peter Knauer, były prezes i dyrektor Hochland Polska.
Potrzeba mocnego głosu branży mleczarskiej
Jest to szczególnie widoczne w momencie, gdy przed sektorem mlecznym stoją duże wyzwania – Zielony Ład, Wspólna Polityka Rolna, wojna na Ukrainie. Moim zdaniem lepiej by było, gdyby mleczarstwo miało jeden mocny głos - mówi Peter Knauer.
Istnieje porozumienie dla mleczarstwa, ale współpraca w tym porozumieniu - zdaniem Petera Knauera - pozostawia wiele do życzenia. Uważa, że są organizacje, które przede wszystkim dbają o swoje partykularne interesy, w o wiele większym stopniu niż o interes ogólny.
– Czasem taki wniosek można wyciągnąć na podstawie różnych rozmów. A może nie jest tak źle? Zawsze łatwiej dostrzega się mankamenty niż pozytywy - zastrzega.
Jest zdania, że polskie mleczarstwo skorzystałoby mając silny głos. Zarówno w kraju, jak i na płaszczyźnie międzynarodowej. Polska zasługuje na mocny głos w rolnictwie europejskim.
Ukraina w UE to „dzielenie skóry na niedźwiedziu"
Deklarowane i zapowiadane wejście Ukrainy do Unii Europejskiej oznacza pełne i niekontrolowane otwarcie rynku wspólnotowego na ukraińską żywność.
Zdaniem Petera Knauera, gwałtowne rozszerzenie Unii Europejskiej jest obecnie bardzo polityczną sprawą. "Dzielimy skórę na niedźwiedziu, który jeszcze chodzi."
Dopóki toczy się wojna na Ukrainie i nie wiadomo, z jakim konkretnie wynikiem się zakończy, to myślę, że jest przed wcześnie mówić o konsekwencjach ewentualnego przyjęcia Ukrainy do Unii. Ja tego nie widzę w najbliższym czasie, bo nie widzę też końca tej konfrontacji - mówi były prezes Hochland Polska.
Rynek mleczarki - nie jest źle?
Ostatnio byłem na święcie chleba i sera w Węgrowie i rozmawiałem z wieloma rolnikami o ich sytuacji. Chyba nie jest źle. Oczywiście koszty dla producentów mleka wzrosły naprawdę mocno, ale ceny mleka są wciąż dość wysokie. Natomiast nie słyszałem, aby rolnik był zadowolony. Mimo wszystko uważam, że sytuacja choć odbiega od wymarzonej, nie jest zła. Oczywiście konflikt na Ukrainie nie pomaga - dodaje Peter Knauer.
(11.10.2023 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)