PIT-36, część C "Informacje dodatkowe", poz. 60. Nadinterpretacja przepisów

– Podejście urzędników jest absurdalne. Przedsiębiorca nie zrobił niczego, co wyklucza zmianę formy opodatkowania. Ustawodawca dał taką możliwość, aby biznes mógł skorzystać z wprowadzonej w połowie roku obniżki stawki PIT na skali. Nie można interpretować przepisów niezgodnie z ich celem – komentuje Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA. Dodaje, że formularze zeznań rocznych są z każdym rokiem bardziej skomplikowane. I pełne pułapek na podatników, a opisana sprawa jest tego najlepszym przykładem. – Takie pułapki nie mogą pozbawiać zagwarantowanych ustawowo praw – podkreśla Grzegorz Gębka.



Jacek Leśniewski dodaje, że odmowa rozliczenia na PIT-36 ma też inne konsekwencje, np. brak możliwości wspólnego opodatkowania z małżonkiem bądź dzieckiem.

Co wobec tego ma zrobić przedsiębiorca? Eksperci twierdzą, że powinna wystarczyć korekta zeznania PIT-36.

– Oczywiście z zaznaczonym kwadratem w poz. 60, żeby fiskus nie miał już żadnych wątpliwości, że przedsiębiorca chce przejść z podatku liniowego na skalę – podkreśla Jacek Leśniewski.

– Miejmy nadzieję, że na tym sprawa się skończy. Jeśli skarbówka będzie się upierać i wyda decyzję określającą podatek według stawki liniowej, przedsiębiorcy pozostanie spór na drodze sądowej – dodaje Grzegorz Gębka.

Na formalności muszą też uważać przedsiębiorcy, którzy chcą przejść na skalę z ryczałtu. Oni muszą zaznaczyć w zeznaniu rocznym kwadrat w poz. 64. Jeśli pierwszy złożą PIT-28, ze zmiany nic nie wyjdzie. Poprzedni rok będą musieli zostawić na ryczałcie.

Rozliczenie za 2022 r. mogą też zmienić zarabiający na prywatnym wynajmie (który nie jest działalnością gospodarczą). Jeśli w zeszłym roku rozliczali się ryczałtem, mają prawo przejść na skalę. Dla nich w zeznaniu przeznaczony jest kwadrat w poz. 66.

Kwadrat nie jest najważniejszy

„Nie jest tak, że o sposobie wyboru formy opodatkowania decyduje tylko zaznaczenie, bądź nie, określonego kwadratu w zeznaniu”. To cytat z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. II FSK 880/17). Może się przydać w sporze z fiskusem tym, którzy przeoczyli odpowiednią rubrykę w formularzu.

W tym orzeczeniu (dotyczącym kobiety, która chciała rozliczyć się razem z samotnie wychowywanym dzieckiem) sąd wskazał, jak należy oceniać intencje podatnika. Jego zdaniem układ formularza nie przesądza, że oświadczenie woli musi – dla swojej ważności – zostać wyrażone poprzez zakreślenie ściśle określonego kwadratu w danym polu. Przesłanka woli może być wyrażona w każdym miejscu zeznania. I przez każde zachowanie, które wyraża ją w sposób dostatecznie jasny i zrozumiały.

Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że obowiązkiem urzędników jest ustalenie rzeczywistej treści oświadczenia woli podatnika. Powinni wziąć też pod uwagę kontekst sytuacyjny. I kierować się przepisami kodeksu cywilnego.

(12.04.2023 za Rzeczpospolita)


Współpraca