Początek 2024 r. przyniesie ponowny spadek cen skupu mleka
13.12.2023 -
W ocenie analityków z Credit Agricole cena skupu mleka w Polsce od początku 2024 r. powróci do trendu spadkowego. Do kiedy rynek mleka pozostanie w spadkowej fazie cyklu?
Wyższe ceny produktów mlecznych na rynkach światowych znajdują odzwierciedlenie na krajowym rynku mleka, jak zaznaczają w najnowszej AGROmapie analitycy z Credit Agricole.
Silny wzrost cen na światowym rynku mleka
Od września br. obserwowany jest silny wzrost cen produktów mlecznych na światowym rynku mleka.
„W przypadku rynku unijnego w największym stopniu zwiększyły się ceny serwatki (+20,6% w porównaniu do września). Silny wzrost cen odnotowano również w przypadku masła (+15,7%), odtłuszczonego mleka w proszku (+14,6%) oraz pełnego mleka w proszku (+10,2%). Wyższe ceny produktów mlecznych znajdują również odzwierciedlenie na krajowym rynku mleka” – podkreślają analitycy.
Obniżenie światowej podaży mleka główną przyczyną wzrostu cen
W ocenie autorów raportu główną przyczyną obserwowanego obecnie wzrostu cen jest wyraźne obniżenie dynamiki dostaw mleka wśród największych światowych eksporterów produktów mlecznych (UE, Wielka Brytania, Nowa Zelandia, USA, Australia i Argentyna), która w III kw. spadła do -0,5% r/r wobec 0,6% w II kw.
„Obecnie głównym źródłem obniżenia produkcji mleka wśród największych eksporterów produktów mlecznych jest Unia Europejska, gdzie rosnąca produkcja w Niemczech i w Polsce nie jest w stanie skompensować jej silnego spadku we Francji, Holandii, Włoszech oraz Irlandii” – informują analitycy.
Światowy popyt na produkty mleczne pozostaje słaby
Twórcy agromapy zaznaczają, że jednocześnie cały czas mamy do czynienia z osłabionym popytem na produkty mleczne. Wolumen importu wśród 10 największych światowych importerów produktów mlecznych w okresie I-VIII br. spadł o 1,4% r/r. Na uwagę zasługuje osłabienie popytu w Chinach, będących największym importerem produktów mlecznych, gdzie wolumen importu obniżył się we wspomnianym okresie o 5,7% r/r. Zakupy ze strony Chin ograniczone są przez spowolnienie popytu wewnętrznego w tym kraju oraz rosnącą krajową produkcję.
To nie koniec spadkowej fazy cyklu
Analitycy z Credit Agricole zaznaczają, że w najbliższych miesiącach sytuacja podażowo-popytowa na rynku mleka może znacząco się zmienić.
„Uwzględniając utrzymującą się wysoką opłacalność produkcji mleka uważamy, że w najbliższych miesiącach istnieje wysokie prawdopodobieństwo ponownego wzrostu jego światowej podaży. W warunkach nadal słabego popytu na produkty mleczne byłoby to czynnikiem oddziałującym w kierunku korekty i spadku cen na światowym rynku mleka” – wskazują twórcy agromapy.
W związku z powyższym uważają oni, że odnotowany w ostatnich miesiącach wzrost cen produktów mlecznych jest „przejściowy i w najbliższych miesiącach powrócą one do trendu spadkowego”.
„W 2024 r. oczekujemy stopniowego wzrostu światowego popytu na produkty mleczne wspieranego przez zwiększenie siły nabywczej konsumentów w warunkach ożywienia wzrostu gospodarczego” – dodają analitycy.
Rynek mleka pozostanie w spadkowej fazie cyklu do III kw. 2024 r.
Analitycy z Credit Agricole podtrzymują swoją wcześniejszą ocenę, że światowy rynek mleka pozostanie w spadkowej fazie cyklu do III kw. 2024 r.
„Podtrzymujemy naszą ocenę, zgodnie z którą światowy rynek mleka pozostanie w spadkowej fazie cyklu do III kw. 2024 r., przy czym dostrzegamy ryzyko w górę dla naszego scenariusza związane z warunkami agrometeorologicznymi wśród największych światowych eksporterów produktów mlecznych oraz niepewnością dotyczącą tempa odbudowy światowego popytu na produkty mleczne, w szczególności ze strony Chin” – zaznaczają ekonomiści.
Początek roku przyniesie ponowny spadek cen skupu mleka
Autorzy analizy oczekują, że cena skupu mleka w Polsce od początku 2024 r. powróci do trendu spadkowego. Lokalnie czynnikiem ograniczającym skalę spadku cen będzie wysoka konkurencja o surowiec pomiędzy mleczarniami.
Prognoza cen skupu mleka na koniec 2023 r. i 2024 r.
W porównaniu do poprzedniej, jesiennej, prognozy, ceny skupu mleka w Polsce szacowane na koniec 2023 r. oraz na koniec 2024 r. wzrosły o 10 zł/hl każda.
„Prognozujemy, że na koniec 2023 r. cena skupu mleka w Polsce wyniesie ok. 205 zł/hl, a na koniec 2024 r. ok. 200 zł/hl” – czytamy w raporcie.
(13.12.2023 za farmer.pl)