Podatkowa pułapka w PIT 2022. Uwaga na jedną kratkę
12.04.2023 -
Wystarczy przeoczyć jedną rubrykę w zeznaniu, a fiskus nie zgodzi się na korzystne rozliczenie.
Polski Ład dał biznesowi niepowtarzalną szansę na wsteczną zmianę formy opodatkowania. Otóż przedsiębiorcy, którzy byli w zeszłym roku na liniowym PIT albo ryczałcie, mogą przejść na skalę. Po obniżce stawki podatku z 17 na 12% wielu osobom może się to opłacać.
Jak zmienić formę rozliczeń? Zamiast zeznania PIT-36L (liniówka) albo PIT-28 (ryczałt) trzeba złożyć PIT-36 (skala). I koniecznie pamiętać o zaznaczeniu odpowiedniego kwadratu na drugiej stronie deklaracji. Jego pominięcie może wpędzić podatnika w poważne tarapaty.
Dla urzędników liczą się formalności
Oto historia jednego z przedsiębiorców. W 2022 r. płacił podatek liniowy. Okazało się jednak, że rozliczenie według skali jest dla niego korzystniejsze i złożył zeznanie roczne na formularzu PIT-36. Urzędnicy je zakwestionowali. Dlaczego? Otóż nie zaznaczył w zeznaniu kwadratu o wyborze opodatkowania według skali. Przedsiębiorca tłumaczył, że łatwo go przeoczyć, bo nie znajduje się na początku deklaracji (gdzie wskazujemy np., czy rozliczamy się indywidualnie czy razem z małżonkiem), ale dopiero w części C „Informacje dodatkowe”, w gąszczu innych pól. Nic to nie dało, dla skarbówki zmiana rozliczeń bez zaznaczenia kwadratu w poz. 60 (z liniowego PIT na skalę) jest bezskuteczna.
Jakie są tego konsekwencje? Bardzo poważne. Urzędnicy stwierdzili bowiem, że skoro przedsiębiorca złożył już zeznanie, to szansa na zmianę formy opodatkowania przepadła. Musi zostać na liniowym PIT. Skarbówka powołała się na przepis z nowelizacji Polskiego Ładu (art. 14 ustawy z 9 czerwca 2022 r.), z którego wynika, że wybór dokonany po złożeniu zeznania, w którym wykazaliśmy przychody z działalności, nie wywołuje skutków prawnych.
Doradcy podatkowi są, łagodnie mówiąc, zaskoczeni takim stanowiskiem.
– Przepis, na który powołują się urzędnicy, stanowi, że przedsiębiorca nie może przejść na skalę, jeśli wcześniej złożył zeznanie na formularzu PIT-36L. Nic takiego w tej sprawie nie miało miejsca. Przedsiębiorca złożył przecież PIT-36. Tyle że bez zaznaczenia odpowiedniego kwadratu. Nie można jednak uznać, że PIT-36 bez poz. 60 jest zeznaniem PIT-36L zamykającym mu drogę do zmiany formy rozliczeń – tłumaczy Jacek Leśniewski, doradca podatkowy w kancelarii Alo-2. Podkreśla, że kwadrat schowany na drugiej stronie deklaracji nie powinien być dla urzędników ważniejszy niż wola podatnika wyrażona poprzez złożenie odpowiedniego formularza.