POHiD o ustawie franczyzowej: trudno jest uregulować różne modele działalności gospodarczej

11.08.2023 -

Duża liczba franczyzodawców kieruje się w swojej działalności zasadami zawartymi w dobrowolnie przyjętym przez branżę Kodeksie Dobrych Praktyk - mówi Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Nadchodzi czas regulacji ustawowej rynku franczyzowego

29 lipca 2021 roku powstał Kodeks Dobrych Praktyk Franczyzy. To pierwsza inicjatywa w obszarze podnoszenia standardów współpracy w tym sektorze, wspólna dla obu stron relacji franczyzowej.

Obecnie nadchodzi czas regulacji ustawowej rynku franczyzowego. 31 lipca br. projekt ustawy franczyzowej trafił do konsultacji publicznych. Z umowy franczyzowej w Polsce korzystają przedsiębiorcy z wielu branż. Resort sprawiedliwości mówi tu o ponad pół miliona zaangażowanych w sieci franczyzowe osób.

Resort sprawiedliwości zaznacza w uzupełnieniu do projektu ustawy franczyzowej, że polski kodeks cywilny, ani inne ustawy z obszaru prawa prywatnego, nie regulują treści umowy franczyzy.

Jak informuje resort, umowa franczyzy jest przedmiotem regulacji prawnych w niektórych państwach. Natomiast w kontekście Polski, Ministerstwo Sprawiedliwości otrzymało sygnał o „dysfunkcji systemów franczyzowych”. Te jak zaznaczono, w istotny sposób wpływają na prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce.

Franczyzodawcy kierują się Kodeksem Dobrych Praktyk

Jak nowa ustawa może wpłynąć na funkcjonowanie franczyzodawców oraz franczyzobiorców?

- Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji stoi na stanowisku, iż szanse na to, że wprowadzenie regulacji poprawi sytuację franczyzobiorców są bardzo małe - mówi w rozmowie z serwisem portalspozyczy.pl Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

- Przede wszystkim, duża liczba franczyzodawców kieruje się w swojej działalności zasadami zawartymi w dobrowolnie przyjętym przez branżę Kodeksie Dobrych Praktyk - tłumaczy.

Przypomina, że jego przyjęcie poprzedziły długie prace i konsultacje, w których uczestniczyli przedstawiciele franczyzodawców i franczyzobiorców.

- Mamy wrażenie, że autorzy ustawy próbują w identyczny sposób uregulować bardzo przecież różne modele działalności gospodarczej, przejawem czego jest np. wprowadzenie sztywnych terminów wypowiedzenia, które niekoniecznie sprawdzą się w przypadku każdego typu działalności franczyzowej - mówi.

- Innym przykładem braku wystarczającej refleksji autorów są postanowienia dotyczące zakazu konkurencji. Projekt nie dość, że przewiduje krótki okres ochrony interesów franczyzodawcy, to jeszcze, z niezrozumiałych przyczyn, ogranicza tę ochronę tylko do przypadków, w których franczyzobiorca tworzy konkurencyjny system franczyzowy - podsumowuje Renata Juszkiewicz.

(11.08.2023 za portalspozywczy.pl)


Współpraca