Polscy i niemieccy rolnicy mają podobne ceny i problemy

03.02.2021 -

Pomimo różnic w potencjale gospodarczym Polski i Niemiec, jak również siły rodzimego sektora mlecznego, producenci mleka w obu krajach otrzymują podobną cenę za mleko, a branża mleczarska ma podobne problemy.

Niemcy są strategicznym partnerem gospodarczym Polski. Według niemieckiego Federalnego Urzędu Statystycznego między styczniem a listopadem 2020 r. wartość obrotu towarowego między Polską i Niemcami przekroczył 112 mld euro. Wymiana handlowa w listopadzie 2020 r. była o 8% większa niż w tym samym miesiącu poprzedniego roku. Mlekpol, jedna z czołowych polskich firm mleczarskich eksportuje prawie 30% produkcji, z czego na rynek niemiecki trafia ok. 7% tej wartości.

Niemcy są największym producentem mleka w Unii Europejskiej, odpowiadają za około 20% unijnych dostaw, a ich eksport stanowi 22,7% unijnego eksportu produktów mleczarskich. Dla porównania polski skup surowca stanowi około 8% unijnych dostaw mleka, a eksport polskich produktów mleczarskich stanowi 5,4% unijnego eksportu tych produktów.

Zgodnie z opublikowanymi w dniu 21.01.2021 r. przez MRiRW danymi, w listopadzie 2020 r. średnia cena mleka surowego w Polsce wynosiła 34,51 EUR/100kg a w Niemczech 35,05 EUR/100kg, natomiast w grudniu, jak podaje MRiRW w Polsce za mleko surowe płacono średnio 155,20 PLN/100kg, co przy zastosowaniu średniego grudniowego kursu wymiany Euro na złotówki opublikowanego przez NBP, przekłada się na ok. 33,63 EUR/100kg. Niestety dla rynku niemieckiego nie zostały jeszcze opublikowane oficjalne dane, jednakże holenderska firma analityczna VesperGlobal wskazuje, że Niemcy w grudniu 2020r. płacili za mleko ok. 35,50 EUR/100kg. - Jest to cena prawdopodobnie nieco zawyżona, gdyż wszystkie dostępne źródła wskazują, że w grudniu ceny mleka surowego w Niemczech, w porównaniu do listopada trochę zmalały lub utrzymały się na tym samym poziomie. Co ciekawe zgodnie z opublikowanymi 8 stycznia br. i uwzględniającymi dane, które spłynęły do 20 listopada 2020 r., szacunkami Komisji Europejskiej, w grudniu 2020 r. w Niemczech płacono 35,05 EUR/100kg, a w Polsce 35,75 EUR/100kg. W przypadku Polski szacunki te co prawda najwyraźniej nie są zbyt trafne, co nie zmienia faktu, że takich, jak aktualne ceny mleka w Polsce nie notowano od lat, a od czerwca ub.r. koszt zakupu surowca praktycznie nieprzerwanie rósł, nie zważając na sezonowe zmiany wielkości dostaw i ogólny wzrost podaży surowca w 2020 r. - mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka i Porozumienia dla Mleczarstwa.

Z kolei Dorota Śmigielska, analityk rynku mleka Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, zwraca uwagę, że średnia cena mleka w listopadzie 2020 roku w Niemczech wynosiła 35,05 EUR/100 kg, a w Polsce 34,51 EUR. W obu przypadkach ceny były niższe od średniej unijnej. - Pomimo różnicy cen, jaką otrzymują niemieccy i polscy producenci mleka sytuacja branży mleczarskiej w obu krajach jest podobna. Z jednej strony producenci mleka, aby utrzymać płynność finansową chcieliby otrzymywać jak najwyższą cenę, która będzie pokrywać koszty i pozwoli jeszcze inwestować, z drugiej strony jest handel, który często wymusza na zakładach przetwarzających mleko niskich cen za ich produkty, aby zarobić jak najwyższą marżę – mówi analityk.

(03.02.2021 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)


Współpraca