Polski rząd chce zaprząc do walki z dyskontami UOKiK i media

09.07.2023 -

Polski rząd chce stworzyć platformę sprzedażową, dzięki której polskie sklepy będą mogły konkurować z zagranicznymi dyskontami i supermarketami. W spotkaniu, które odbyło się 20 czerwca w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, uczestniczyło kilka zainteresowanych firm.

Polskie sieci sklepów spożywczych chcą stworzyć wspólną platformę sprzedaży on-line – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W tej sprawie 20 czerwca br. w resorcie odbyło się spotkanie z przedstawicielami polskich sklepów spożywczych. Podkreślano, że ich sytuacja jest trudna w związku z dominacją na polskim rynku zagranicznych sieci i dyskontów. Jednym z pomysłów jest stworzenie wspólnej platformy sprzedaży produktów on-line.

Jak poinformowali przedstawiciele branży, pierwsze testy takiej platformy już trwają, a ich wyniki są obiecujące.

– Wspólna sprzedaż produktów na takiej platformie mogłaby dać polskim sieciom przewagę konkurencyjną – mówił sekretarz stanu Rafał Romanowski.

Współpraca z KGS, UOKiK i media

Jedną z form wsparcia polskich sieci sklepów spożywczych może być współpraca Krajową Grupą Spożywczą (KGS). Sklepy mogą zaopatrywać się w towar od polskich producentów należących do KGS.

Przedstawiciele środowiska polskich sklepów spożywczych poruszyli też sprawę kar finansowych nakładanych na zagraniczne dyskonty przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Stwierdzili, że są one przez nie nieodczuwalne w kontekście ogromnych dochodów, jakie uzyskują. Padł pomysł, aby zaangażować media publiczne, których zadaniem byłoby informowanie konsumenta o karach i naruszeniach zagranicznych sieci handlowych i dyskontów. Minister Telus zapewnił, że skontaktuje się w tej sprawie z dyrekcją UOKiK.

W spotkaniu 20 czerwca wzięli udział przedstawiciele Krajowego Związku Spółdzielni, Grupy Zakupowej HIT, Spółdzielni Obrotu Towarowego Przemysłu Mleczarskiego SOT, sieci sklepów Grześ, Mirabelka, Top Market oraz Polskiej Sieci Handlowej Pokusa. Dziwić może brak przedstawiciela Społem, czyli największego podmiotu tego typu. Jak informuje cashless.pl, firma podobno nic o spotkaniu nie wiedziała, gdyż nie została na nie zaproszona. Analogiczna sytuacja jest w przypadku Polskiej Izby Handlowej oraz Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

(09.07.2023 za dlahandlu.pl)


Współpraca