Polski sektor mleczarski stoi w obliczu znaczących wyzwań
28.03.2023 -
Jak wskazuje w (O)cenach Rolniczych Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej, liczba gospodarstw rolnych z roku na rok spada, szacunkowo wskazując, że w bieżącym roku spadnie poniżej 80 tysięcy.
Likwidację gospodarstw rolnych przyspieszają w przypadku najmniejszych gospodarstw rolnych, ale również tych największych. Główną przyczyną są czynniki ekonomiczne oraz rolno-środowiskowe.
Ceny w skupie znów spadły
Główny Urząd Statystyczny GUS opublikował dane, w których przedstawiono średnią cenę mleka wypłaconą przez podmioty skupujące w lutym 2023 r. Cena mleka zgodnie z tym, co obserwujemy na rynku spadła o kolejne 18gr/litr, osiągając 2,2740 zł/litr.
– Na rynku polskim zmiany te były jednak bardziej widoczne, zwłaszcza w obszarze mleka przerzutowego, które w lutym wyceniono jedynie na 1,50 zł netto za litr. Średnia cena mleka w skupie wypłacona przez podmioty skupujące w poprzednim miesiącu nie jest jeszcze znana, ale szacunkowo można przyjąć, że osiągnie poziom ok. 2,30zł netto za litr. Z całą pewnością zarówno ceny mleka przerzutowego, jak i skupowego są pod dużą presją rosnących kosztów przetwórstwa, co stawia mniejsze spółdzielnie mleczarskie oraz jej dostawców w trudnej sytuacji, z której trudno będzie wyjść – wskazuje ekspert.
Polski sektor mleczarki ma wiele problemów
Sektor mleczarski w Polsce to jeden z nielicznych, w którym eksport produktów mlecznych ma przewagę nad importem, z roku na rok bijąc kolejne rekordy sprzedaży na rynki zagraniczne.
– Dane z Ministerstwa Finansów wskazują, że wartość eksportu wyrobów mleczarskich w 2022 r. wyniosła 16,8 mld zł i była o 37% wyższa niż w roku poprzednim. Mimo to polski sektor mleczarski stoi w obliczu znaczących wyzwań, stwarzających zagrożenie dla wielu podmiotów rynku – wskazuje Malczewski
(28.03.2023 za swiatrolnika.info)