Pomoc de minimis w rolnictwie – sprawdź, czy możesz skorzystać ze wsparcia!

10.10.2020 -

Pomoc de minimis w rolnictwie jest przydatną formą wsparcia, po którą może sięgnąć rolnik, który chce zainwestować i rozszerzyć swoją działalność. Jest dużo lepszą alternatywą dla kredytów i pożyczek. Warto rozważyć tę formę wsparcia publicznego, w szczególności, gdy ma się w planach rozwijanie gospodarstwa rolnego.

Pomoc de minimis w rolnictwie – czym właściwie jest?

Pomoc de minimis w rolnictwie to forma wsparcia publicznego przeznaczona głównie dla małych i średnich przedsiębiorstw, która nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej. Kwota o jaką można się ubiegać nie powinna przekroczyć 200 tys. euro przez okres obejmujący trzy lata kalendarzowe. Wartość przyznanego wsparcia można zweryfikować w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Pomoc zapewnia niewywieranie wpływu na wymianę handlową między państwami, należącymi do Unii Europejskiej, ani w żaden sposób nie zagraża konkurencji rynkowej.

Warunki skorzystania ze wsparcia, a pomoc de minimis w rolnictwie

Środki dedykowane są przede wszystkim przedsiębiorcom, których celem jest rozwój swojej firmy. Firmy w kiepskiej kondycji ekonomicznej lub będące na skraju bankructwa, nie mogą skorzystać z tej formy wsparcia publicznego. O pomoc de minimis w rolnictwie nie może ubiegać się rolnik, zajmujący się produkcją podstawową produktów rolnych oraz przedsiębiorca z sektora rybołówstwa i akwakultury. Wsparcie nie przysługuje również na działalność, która zajmuje się wywozem do państw trzecich lub państw członkowskich oraz na działalność z sektora przetwarzania i wprowadzania na rynek produktów rolnych, kiedy wysokość pomocy ustalona została na podstawie ilości lub ceny produktów nabytych od producentów podstawowych lub wprowadzonych do obrotu przez przedsiębiorstwa objęte pomocą oraz kiedy przyznana pomoc zależy od faktu przekazania jej w całości lub części producentom podstawowym. Pomoc de minimis w rolnictwie nie może zostać przyznana również w przypadku wsparcia uwarunkowanego pierwszeństwem korzystania z towarów krajowych do towarów zagranicznych.

Pomoc de minimis w rolnictwie, a zakres wsparcia publicznego

Pomoc de minimis w rolnictwie obejmuje przede wszystkim najbardziej powszechne dotacje z funduszy unijnych. Państwo w takiej sytuacji może wspomóc przedsiębiorcę np. poprzez zwolnienie z podatku od nieruchomości czy dotacje na cele środowiskowe. Wsparcie może zostać przydzielone małemu lub średniemu przedsiębiorstwu w różnej formie – inwestycje, szkolenia, umorzenie kar, umorzenie odsetek ZUS, zwolnienia podatkowe, umorzenie podatków, gwarancje kredytowe, rekompensaty czy dotacje. Należy jednak pamiętać, że warunkiem skorzystania z takiego wsparcia jest uzyskanie zaświadczenia o pomocy de minimis, które wydaje właściwy organ uprawniony do pobierania opłaty. Zaświadczenie powinno zawierać informacje o udzielonej kwocie pomocy wyrażonej w euro oraz w złotych, po to aby nie przekroczyć odgórnych limitów.

(10.10.2020 za swiatrolnika.info)


Współpraca