Potrzebny interwencyjny skup produktów mlecznych
12.03.2023 r. -
Mniejszy eksport produktów mleczarskich do Chin spowodował kryzys w branży mleczarskiej. Zdaniem samorządu rolniczego z Podlasia konieczny jest interwencyjny skup produktów mleczarskich.
– Zwracamy się z wnioskiem o wprowadzenie interwencyjnego skupu produktów mlecznych – informuje Grzegorz Leszczyński, prezes Podlaskiej Izby Rolniczej. – Branże mleczarską w Polsce dotknął kryzys związany z ograniczeniem zakupu produktów mlecznych przez Chiny.
Efektem tych ograniczeń jest fakt, że podlaskie spółdzielnie mleczarski znalazły się w niekorzystnej sytuacji finansowej i obniżyły ceny skupu mleka od rolników, co w znacznym stopniu pogorszyło opłacalność produkcji mleka.
– Wiele gospodarstw rozważa zakończenie produkcji mleka, pogłębia się bowiem zadłużenie gospodarstw związane z zakupem coraz droższych pasz – dodaje prezes PIR. – Należy zatem wydłużyć program działań wspierających posli sektor mleczarski.
Zdaniem izby wprowadzenie interwencyjnego skupu polskich produktów mleczarskich, wyprodukowanych z polskiego mleka oraz zwiększenie udziału produktów mlecznych w strukturze zakupów dla Wojska Polskiego, szpitali, domów dziecka i seniora pozwoliłoby ustabilizować sytuację polskiego sektora mleczarskiego i polskiego rolnictwa.
Sytuację opisaną przez Podlaską Izbę Rolniczą potwierdzają informacje rynkowe zebrane przez Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wskazujące na obniżki cen skupowanych produktów mlecznych. Jak poinformowano w ostatnich dniach lutego masło w blokach przeciętnie po 21,75zł/kg, o 6% taniej niż przed miesiącem.
Masło konfekcjonowane sprzedawano po 22,85 zł/kg (4,57 zł za 200 gramową kostkę), o 3,5% drożej niż w poprzednim tygodniu i o 2% drożej niż miesiąc wcześniej. Cena masła w blokach była niższa niż przed rokiem o 15%,a masła konfekcjonowanego – o 13%. i o 7% niższa niż przed miesiącem. Za pełne mleko w proszku uzyskiwano 17,41 zł/kg, o 9% mniej niż miesiąc wcześniej.
Przetwory mleczne tanieją na całym świecie. Jak podał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, czynnikami które oddziaływały w lutym na spadek notowań cen na rynku międzynarodowym były zwiększone dostawy eksportowe, w tym wzrost zapasów masła, sera i odtłuszczonego mleka w proszku w Europie Zachodniej.
(12.03.2023 r. za Redakcja KalendarzRolnikow.pl)