Prezes Porozumienia dla Mleczarstwa o bieżących wyzwaniach stojących przed branżą

02.02.2021 -

Z opublikowanych w dniu 21.01.2021 r. przez Komisję Europejską danych dotyczących średnich cen OMP i masła w UE, wynika, że „wirtualna" cena skupu mleka wyliczona na podstawie cen tych produktów gotowych jest o 3,5 EUR/100kg niższa od faktycznej średniej unijnej ceny skupu – powiedział serwisowi portalspożywczy.pl Marcin Hydzik, prezes ZPPM i Porozumienia dla Mleczarstwa.

Jego zdaniem, oznacza to, że rentowność produkcji OMP i masła w UE spadła i może stanowić czynnik ograniczający dalszy wzrost cen mleka w skupie – co poniekąd jest już obserwowane, gdyż w grudniu 2020 r. w porównaniu z listopadem 2020 r. ceny surowca nieco spadły w większości krajów UE.

- W Polsce w okresie od stycznia do listopada 2020 r. zanotowano wzrost eksportu pod względem ilości, jak i wartości wyrażonej w złotych polskich w porównaniu z analogicznym okresem roku 2019. Wartość eksportu wyrażona w euro nieco spadała i można to przypisać w głównej mierze osłabieniu rodzimej waluty względem euro, co jednak prawdopodobnie było jednym z czynników wzrostu wolumenu eksportu oraz jego wartości denominowanej w złotówkach – mówi prezes Hydzik.

Zwraca również uwagę, iż organizacje mleczarskie dostrzegają również fakt zainteresowania branży mleczarskiej produktami pochodzenia roślinnego. - Póki co nie jest to zjawisko masowe, ale liderzy rynku mleka najwyraźniej dostrzegli w tym szansę na rozwój swoich firm i wzrost przychodów, zatem można się spodziewać, że w ich ślady pójdzie więcej firm – mówi Marcin Hydzik.

(02.02.2021 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)


Współpraca