Prezes Robico: Kryzys mleczarstwa potrwa do drugiej połowy 2024 roku

09.05.2023 -

Mleczarstwo popadło w bardzo głęboki kryzys, który według opinii ekspertów będzie trwał w dłuższym przedziale czasowym, prognozy mówią, że do III kwartału 2024r. - powiedział Andrzej Szczepański, prezes Robico oraz przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Pracowników Mleczarstwa w Polsce.

Wiele firm może upaść

Podczas XII Krajowego Zjazdu Federacji Związków Zawodowych Pracowników Mleczarstwa w Polsce, Andrzej Szczepański przedstawił zarys sytuacji na rynku mleka w naszym kraju. Podkreślił, że w obecnej trudnej sytuacji organizacje związkowe w zakładach staną przed bardzo poważnymi wyzwaniami, bo wiele zakładów może stanąć na granicy bankructwa.

Jaka jest aktualna sytuacja na rynku mleka w Polsce i na świecie? Marzec br. był kolejnym miesiącem który przyniósł dalsze spadki cen mleka w skupie. WG. Danych GUS średnia cena mleka w Polsce w marcu 2023r. wyniosła 222,54 zł/hl. Ceny oferowane producentom mleka przez podmioty skupowe za surowiec w ubiegłym miesiącu spadły o 2,1% w stosunku do tych jakie mleczarnie wypłacały w lutym 2023r. Cena z marca jest jednak wyższa od tej jaką zakłady oferowały rolnikom w marcu 2022 tj. o 13,3%. Przypomnę tylko, że za cały rok 2022 średnia cena wypłacana rolnikom wyniosła 229,50zł/hl i była o 46,4% wyższa niż 2021r. Najwyższą cenę mleka w marcu br. odnotowano w woj. podlaskim 235,95 zł/hl, najniższą w woj. łódzkim 208,62zł/hl. Mówi się, że to nie koniec obniżek cen mleka w skupie w II kwartale o ile nie zmieni się sytuacja na rynku światowym, cena średnia mleka w skupie może spaść poniżej 2 zł/litr - mówił przewodniczący Szczepański

Co w najbliższym czasie wpłynie na mleczarstwo?

W swoim wystąpieniu zastanawiał się także, jakie czynniki będą w najbliższym czasie najmocniej rzutować na kondycję branży i poziom jej sprzedaży. Oczywiście takimi czynnikami są ceny produktów gotowych i koszty ich wytworzenia. Energia, opakowania, transport, płace – tych czynników poprawy nie należy oczekiwać w dłuższym przedziale czasowym. Zmiany cen mleka w skupie pozwoliły zakładom na złapanie tzw. oddechu, choć powstał swoisty klincz - rolnicy, właściciele nie zaakceptują łatwo obniżek cen mając na względzie swoje wysokie koszty produkcji z kolei Zarządy martwią się o przetrwanie swoich zakładów.

Ta polityka obniżek cen mleka w skupie w długofalowej perspektywie może doprowadzić do znacznego spadku produkcji mleka w Polsce. Dziś aby wyprodukować mleko chude w proszku trzeba mieć cenę mleka w skupie na poziomie 1,5 zł/litr. Do tego dochodzą sieci handlowe, które widząc spadki cen mleka w skupie żądają obniżek naszych produktów.

- mówił Andrzej Szczepański

Eksport kluczowy dla przetrwania branży

Jego zdaniem, kluczem na trwałą i stabilną sytuację polskiego mleczarstwa jest eksport. Musimy wyeksportować ok. 40% naszej produkcji.

Inflacja zmusiła Polaków do oszczędzania i nawet napływ uchodźców z Ukrainy nie spowodował wzrostu sprzedaży proporcjonalnego do wzrostu liczby ludności w kraju-zatem musimy stawiać na eksport, którego wolumen sprzedaży spadł bardzo znacznie, gdyż w skali kraju tracimy przewagę cenową nad zagranicznymi konkurentami - uważa Szczepański

Pewną nadzieję na poprawę sytuacji daje przełamanie złej passy na giełdzie Global Dairy Trade. Podczas ostatniej sesji nowozelandzkiej giełdy doszło do wzrostu notowań produktów mleczarskich. Sesja z 18 kwietnia br. na tej giełdzie była pierwszym po sesji czterech spadków, wydarzeniem które zakończyło się wzrostem notowań. Pytanie na jak długo?

Na tle tych w dużym skrócie zaakcentowanych spraw trzeba mieć na uwadze rynek chiński, ale także ostatnią listę zakazu wwozu do Polski art. mleczarskich z Ukrainy. Jeśli Ukraina zastosuje embargo dla nas to stracimy ok. 5% sprzedaży rynku serów na Ukrainę - zwrócił uwagę

Kryzys nie oznacza tylko kłopoty

Przewodniczący FZZPM podkreślił, że każdy kryzys weryfikuje metody zarządzania, kryzys weryfikuje wartość przedsiębiorstwa, a zarządzający nim nawet w czasie dobrej koniunktury powinni być przygotowani na najgorsze.

Dla mądrego narodu chińskiego słowo kryzys ma podwójne znaczenie:

Kryzys = kłopoty

Kryzys = szansa

- mówił Szczepański

(09.05.2023 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)


Współpraca