Prezes SM Spomlek: Utrzymanie ciągłości produkcji warunkuje odbiór mleka od rolników

31.08.2022 -

Nieoczekiwane wstrzymanie produkcji nawozów azotowych i substancji pochodnych, niezbędnych w przetwórstwie rolno-spożywczym, stanowi dla mleczarni ogromne wyzwanie dla utrzymania ciągłości produkcji, a co za tym idzie możliwości odbioru surowca od rolników.

- Potrzebne są dwie substancje, które warunkują produkcję, jest to kwas azotowy i dwutlenek węgla, również w formie suchego lodu, wykorzystywanego w transporcie do chłodzenia. Dwutlenek węgla tworzy tzw. atmosferę ochronną, czy też atmosferę gazów obojętnych, którymi wypełniamy opakowania z produktami, aby wyeliminować rozwój pleśni – wyjaśnia Edward Bajko, Prezes Spółdzielczej Mleczarni Spomlek.

Dwutlenek węgla i kwas azotowy - niezbędny w przetwórstwie mleka

Jak podkreśla prezes SM Spomlek, bez dwutlenku węgla nie ma mowy o prowadzeniu konfekcji przetworów mleczarskich, czyli przygotowaniu ich do sprzedaży dla konsumenta. Zwraca jednocześnie uwagę, że groźniejszą sytuację stwarza niedostępność kwasu azotowego, który jest wykorzystywany do mycia kwasowego instalacji linii produkcyjnych.

- Jeżeli produkcja zostanie uruchomiona w ciągu kilku dni, to być może na półkach ludzie nawet nie zauważą braków, bo są zapasy magazynowe. Jeżeli jednak sytuacja ta będzie się przeciągać, to w pierwszej kolejności odczują to rolnicy, dostarczający surowiec, którego nie można dalej przerobić – informuje Edward Bajko.

Potęgują się koszty produkcji w mleczarstwie

Sytuacja zmienia się dynamicznie każdego dnia, a zapasy produktów niezbędnych w procesie produkcyjnym uzupełniane są na bieżąco w zależności od dostępności. Ilości, które udaje się zakupić z zagranicy po kilkukrotnie wyższych cenach wystarczają raptem na kilka dni. Dlatego kluczowe jest szybkie uruchomienie krajowej produkcji nawozów i substancji towarzyszących tej produkcji.

Wynikający z tej sytuacji wzrost kosztów produkcji coraz trudniej przełożyć na ostateczny produkt. Coraz bardziej widoczna jest bariera popytowa, na skutek czego konsument zaczyna poszukiwać alternatywnych produktów po niższych cenach.

(31.08.2022 za farmer.pl)


Współpraca