Producenci mleka na Ukrainie zwracają się o pomoc państwa

05.10.2020 -

Rząd Ukrainy musi pilnie podjąć działania aby krajowi producenci mleka otrzymali wsparcie od państwa i co za tym idzie zapobiec spadkowi produkcji – powiedział w oświadczeniu Vadim Chagarovsky, przewodniczący związku ukraińskich przedsiębiorstw mleczarskich.

Producenci mleka – sytuacja w branży na Ukrainie jest krytyczna

Przemysł mleczarski stoi u progu głębokiego kryzysu i musi być chroniony przed przytłaczającym importem – twierdzili ukraińscy producenci mleka podczas Ogólnoukraińskiego Forum Mleczarskiego, które odbyło się w Kijowie.

- W 2020 roku całkowita liczba krów mlecznych na Ukrainie wyniosła 1,7 miliona, co jest rekordowo niskim wynikiem – powiedział Chagarovsky.

Pandemia koronawirusa była poważnym ciosem dla krajowych przedsiębiorstw mleczarskich, hamując popyt na produkty mleczne w segmencie detalicznym i zmniejszając siłę nabywczą ludności.

Obecna sytuacja w branży mleczarskiej na Ukrainie jest krytyczna – dodał Chagarovsky.

Chagarovsky wezwał rząd do wzmocnienia środków przeciwko podrabianiu produktów na krajowym rynku mleczarskim i przyznania subsydiów na dostawy eksportowe. Ponadto Chagarovsky argumentuje, że ukraińscy detaliści powinni być zobowiązani do zapłaty za produkty mleczne od rolników w ciągu 14 dni od dostawy.

Z powodu pandemii koronawirusa i spadku popytu konsumenckiego prawie wszyscy producenci mleka działają obecnie na krawędzi rentowności – wynika z badań kijowskiego think tanku Infagro.

Ta sytuacja może doprowadzić do spadku produkcji mleka surowego i wzrostu dostaw importowych, przekazuje Infagro.

Producenci mleka – potrzebny jest kompleksowy program rozwoju branży

- Producenci mleka potrzebują kompleksowego programu rozwoju przemysłu. Wszyscy urzędnicy popierają ten pomysł. Wsparcie państwa skurczyło się 2-krotnie w 2020 roku, więc obecnie mamy 4 miliardy hrywien (222 miliony dolarów). Mam nadzieję, że zostanie powołane odpowiednie ministerstwo aby poradzić sobie z problemami, przed którymi stoi nasza branża – powiedział Chagarovsky.

Program mógłby zobowiązywać wszystkie firmy rolnicze do inwestowania w mleczarstwo lub do uiszczenia określonej opłaty. Według Chagarovsky'ego, ukraiński związek przedsiębiorstw mleczarskich chce, aby rząd określił minimalną liczbę krów mlecznych, które wszystkie firmy rolnicze muszą mieć na 100 ha.

- Chcielibyśmy ustalić go na 24 krowy na 100 ha w gospodarstwach rolnych. Jeśli nie chcesz zajmować się biznesem mleczarskim – to w porządku – powiedział Chagarovsky.

Dodał, że podobną politykę stosuje się obecnie w Polsce, gdzie minimalna liczba krów mlecznych to 26 na 100 ha.

(05.10.2020 za swiatrolnika.info)


Współpraca