Produkcja mleka konwencjonalnego w UE spowolni, a ekologicznego wzrośnie
25.12.2021 -
Dla produkcji mleka w UE przewiduje się spowolnienie wzrostu do 0,5 proc. rocznie, osiągając około 162 mln ton do 2031 r., zgodnie z raportem Unii Europejskiej dotyczącym perspektyw rolniczych na lata 2021-31.
Oczekuje się, że produkcja mleka ekologicznego wzrośnie, zapewniając wartości ekonomiczne przy wyższych cenach, korzyści dla środowiska oraz lepszy dobrostan zwierząt. Ekologiczne mleko w UE – stanowiące 3,5% mleka UE w 2019 r. – może osiągnąć 8% w 2031 r.
Raport stwierdza również, że produkcja mleka w UE zapewni zrównoważone rozwiązania dla hodowców bydła mlecznego, klimatu i społeczeństwa. W związku z tym rolnicy mogą czerpać korzyści ze stosowania zrównoważonych strategii żywieniowych i lepszego zarządzania stadem, co prowadzi do efektywnego zarządzania kosztami i operacjami.
Ponadto, z powodu konieczności przestrzegania wyższych norm środowiskowych, wskaźniki pogłowia krów mogą spaść, podczas gdy systemy produkcji pastwiskowej będą się rozwijać, zapewniając korzyści także dla bioróżnorodności i zdrowia gleby.
Rola UE w światowym handlu nabiałem
Pomimo przewidywanej zmniejszonej dynamiki wzrostu, oczekuje się, że UE pozostanie największym dostawcą produktów mleczarskich w 2031 r., reprezentując 30% światowego handlu produktami mleczarskimi. Świeże produkty mleczne z UE mogą skorzystać na rosnącym eksporcie, który ma osiągnąć 1,8 mln ton w 2031 roku.
Wzrost dwóch największych konkurentów UE będzie również umiarkowany, przy czym Nowa Zelandia odnotuje wzrost na poziomie 0,2% rocznie, a Stany Zjednoczone 1%. W tym okresie największy progres przewidywany jest w krajach rozwijających się.
(25.12.2021 za farmer.pl)