Rekompensaty z UE dla producentów mleka? "Za każdy niewyprodukowany litr"

11.06.2023 -

Wysoka produkcja ponownie obniża ceny: wielu niemieckich rolników cierpi z powodu nadpodaży mleka. Teraz domagają się pieniędzy – za każdy niewyprodukowany litr - podała agencja AFP.

Rynek mleka. Zwiększona podaż przy spadku popytu

Wielka czwórka niemieckich detalistów (Aldi, Lidl, Rewe i Edeka) ogłosiła niedawno niższe ceny produktów mlecznych, takich jak mleko czy jogurt, a cena mleka w Aldi ponownie spadła poniżej jednego euro za 1 litr. Tłem jest zwiększona podaż przy jednoczesnym spadku popytu.

Niemieccy hodowcy bydła mlecznego, którzy cierpią z powodu tego rozwoju sytuacji, domagają się od ministra rolnictwa pomocy państwa na walkę z nadprodukcją.

„Minister rolnictwa Özdemir musi ogłosić kryzys i wezwać do ograniczenia produkcji mleka"– powiedział w rozmowie z gazetą "Bild" przewodniczący Federacji Niemieckich Producentów Mleka (BDM) Karsten Hansen. „W zamian musi być odpowiednia rekompensata z unijnego funduszu kryzysowego" - dodał.

Branża mleczarska liczy na unijne rekompensaty

- Rekompensata w wysokości 14 centów za litr niewyprodukowanego mleka byłaby odpowiednia - podał Hansen.

Według gazety, Stowarzyszenie Przemysłu Mleczarskiego (MIV) spodziewa się, że w 2023 roku w Niemczech będzie produkowanych o prawie miliard litrów za dużo surowego mleka.

W 2022 r. wielu hodowców bydła mlecznego otrzymywało stosunkowo wysokie stawki za mleko. Ceny dochodziły w Niemczech do 60 centów za litr. Jednak od początku roku ceny ponownie gwałtownie spadają – ostatnio wynosiły zaledwie około 40 centów. Presja cenowa na rynku znów jest ogromna.

(11.06.2023 za portalspozywczy.pl)

 


Współpraca