Rentowność produkcji mleka spadła na Ukrainie o 30%

06.10.2020 -

Względna rentowność produkcji mleka we wrześniu 2020 roku była o 30,6% gorsza niż przed rokiem w tym samym miesiącu i po raz pierwszy w tym roku niższa od średniej z ostatnich 5 lat dla tego miesiąca o 4%.

Poinformował o tym Andriy Yarmak, ekonomista z Departamentu Inwestycji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), na swojej stronie na Facebooku.

Rentowność produkcji mleka – wpływ cen skupu oraz cen pasz

Należy zaznaczyć, że UMI to stosunek ceny surowego mleka pierwszego gatunku do kosztu dawki pokarmowej treściwej w gospodarstwach towarowych. Dynamika UMI bardzo wyraźnie pokazuje rentowność produkcji mleka niezależnie od inflacji i dewaluacji, ponieważ te dwa ważne czynniki są brane pod uwagę w równaniu ze względu na zmiany cen pasz i mleka. Jednocześnie, w zależności od zmian poziomów wydajności, w niektórych gospodarstwach UMI może rosnąć szybciej lub wolniej.

Wrześniowy UMI zrobił niemal sensację – przez 9 lat z rzędu rósł dość pewnie, a w 2020 roku urósł zaledwie o pół procenta (średnio przez ostatnie 9 lat wzrósł we wrześniu o ponad 12). Po raz kolejny stwierdzamy wysoki poziom stabilności UMI tego lata i minimalną dotychczasową sezonowość – napisał Yarmak.

Według niego na warunkową rentowność produkcji mleka w profesjonalnych gospodarstwach Ukrainy we wrześniu miały wpływ:

  • Ceny mleka (skup) – wzrosły we wrześniu o 4,3%.
  • Ceny koncentratów paszowych – wzrosły również o 3,7%, ograniczając wzrost opłacalności produkcji mleczarskiej.

Rentowność produkcji mleka poniżej średniej z 5 lat na Ukrainie

We wrześniu 2019 roku ceny mleka wzrosły mniej gwałtownie – tylko o 3,7%, ale rentowność gwałtownie wzrosła, ponieważ mieszanka paszowa spadła natychmiast o 12,6%. Biorąc to pod uwagę, względna rentowność produkcji mleka we wrześniu 2020 roku była już o 30,6% gorsza niż w ubiegłym roku w tym samym miesiącu, a po raz pierwszy w tym roku niższa od średniej z ostatnich 5 lat dla tego miesiąca o 4% – mówi ekspert.

Ponadto, narastająco za pierwsze trzy kwartały 2020 roku producenci mleka uzyskali o 5% mniej zysków niż w tym samym okresie w 2019 roku, ale wciąż o 15% więcej niż średnia rentowność produkcji mleka z ostatnich pięciu sezonów.

Pomimo tego, że Ukraina praktycznie przestała być eksporterem mleka, słabość lokalnego rynku nie pozwala na zwiększenie opłacalności produkcji, aby stymulować inwestycje w komercyjną produkcję surowców wysokiej jakości. Analiza ostatnich lat pokazuje, że UMI nigdy nie spadł w październiku. Średni październikowy wzrost indeksu przekroczył 11%, a w październiku ubiegłego roku UMI wzrósł o prawie 10%. Nie oznacza to, że będzie rosnąć – wyjaśnia Andriy Yarmak.

Ekspert uważa jednak, że przesłanki do wzrostu istnieją, ponieważ umacniają się światowe ceny większości towarów, z wyjątkiem masła, którego ceny nadal są zbieżne z cenami białka mleka.

(06.10.020 za swiatrolnika.info)


Współpraca