Rola mleczarstwa w sekwestracji węgla

06.04.2020 -

Eksperci z europejskiego sektora mleczarstwa oraz Komisja Europejska (DG CLIMA) wymieniły poglądy na rolę mleczarstwa w sekwestracji węgla podczas naszego webinarium EDA dot. akcji klimatycznych, które odbyło się w dniu 19 marca.

Stworzył o ono możliwość przedyskutowania prac prowadzonych przez Komisje nad carbon farming (określenie różnych rolniczych metod nakierowanych na sekwestrację węgla atmosferycznego do gleby oraz do korzeni roślin, drewna i liści) i podkreślenia potencjału mleczarstwa w kompensowaniu emisji i zmniejszaniu zmian klimatu. Sektor mleczarski jest oddany dla dalszej redukcji śladu środowiskowego i węglowego swoich operacji i pracuje nad zwiększeniem sekwestracji węgla przez naturalnych pochłaniaczy dwutlenku węgla, jak pastwiska, dając wkład dla otrzymania celu UE neutralności węglowej w 2050 r.

Wcześniej w tym tygodniu przedłożyliśmy nasz mleczarski wkład do mapy drogowej dot. europejskiego dostosowania granicznego mechanizmu węglowego, zaproponowanego przez Komisję, jako część Zielonego Ładu.

Ten system zapewniłby, że ceny produktów importowanych przez UE bardziej dokładnie odpowiadałyby ich zawartości węgla. W naszym materiale, z zadowoleniem przyjęliśmy tą inicjatywę i potwierdziliśmy znaczenie, że takie środki spełniają zasady WTO, w celu zabezpieczenia międzynarodowych przepływów handlowych oraz ograniczania obciążeń administracyjnych.

Podczas gdy publiczne i ekonomiczne życie wewnątrz Unii jest skupione na przetrwaniu i w czasie gdy europejski sektor mleczarstwa mobilizuje wszystkie wysiłki i energię dla utrzymania pełnych półek i lodówek, Komisja UE opublikowała olbrzymią liczbę tematów dot. mapy drogowej dla Zielonego Ładu, włączając między innymi strategię „Od pola do stołu” czy strategii biodywersyfikacji, zrewidowanych celów klimatycznych UE i nowego planu akcji dot. ekonomii w układzie zamkniętym.

(06.04.2020 za portalspożywczy.pl/EDA)


Współpraca