Rośnie eksport polskiej żywności. Ale mleko jest na minusie
11.10.2023 -
Eksport polskich produktów rolno-spożywczych rośnie. Najwięcej sprzedajemy mięsa i jego wyrobów oraz produktów zbożowych i tytoniu. Niestety ostatnie miesiące nie były dobre dla producentów i przetwórców mleka. W tym przypadku eksport zmalał. O ile? I gdzie najczęściej wysyłamy polską żywność?
W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2023 roku eksport polskich produktów rolno spożywczych z Polski zwiększył się w porównaniu do analogicznego okresu. W ubiegłym roku wynosił on 26,3 mld EUR. Tegoroczny wynik to 29,7 mld EUR.
Polski eksport żywności to głównie mięso, zboża i tytoń
Dodatnie w porównaniu do ubiegłego roku wyniki osiąga właściwie większość kategorii. Posiadające największy udział w eksporcie polskiej żywności: mięso, przetwory mięsne i żywiec stanowiły wartość 5,7 mld euro. Kolejnymi kategoriami były ziarno zbóż i przetwory (4,4 mld euro) oraz tytoń i wyroby i tytoniowe (3,1 mld). Czwartą kategorią w eksporcie polskich produktów rolno-spożywczych stanowiły produkty mleczne. Wartość wyeksportowanych z tej kategorii produktów wynosiła w pierwszych siedmiu miesiącach 2023 roku, kwotę 2,1 miliarda euro.
Polska eksportuje produkty rolno-spożywcze głównie do UE. Aż 1/4 trafia do Niemiec
Głównymi kierunkami eksportu polskich produktów rolno-spożywczych były państwa unijne. Największa ilość towarów trafiła do Niemiec. Stanowiły one wartość 7,5 miliarda euro, czyli o 15% więcej niż w roku ubiegłym. Oznacza to, że ponad 25% wartości wyeksportowanych produktów rolno-spożywczych z Polski trafia do naszego zachodniego sąsiada.
Trafiały tam głównie wyroby tytoniowe, mięso drobiowe, karma dla zwierząt oraz pieczywo i wyroby piekarnicze. Znaczny udział posiadały również zboża i słodycze. Inne popularne wśród polskich przedsiębiorstw unijne kierunki to Holandia, Francja, Włochy i Czechy.
Z państw poza unijnych największa ilość towarów trafiała do:
- Wielkiej Brytanii (2,4 mld euro),
- Ukrainy,
- Stanów Zjednoczonych,
- Arabii Saudyjskiej,
- Nigerii,
- Turcji
- i Izraela.
Spada eksport polskich produktów mleczarskich
Jedyną branżą, która w raportowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa okresie wyeksportowała produkty i towary o mniejszej wartości jest sektor mleczarski. We wszystkich pozostałych przypadkach występuje wzrost. Eksport produktów mleczarskich stanowił 7% eksportu ogółem wszystkich produktów żywnościowych. W porównaniu do ubiegłego roku jest on o 5% mniejszy.
Faktycznie cały sektor mleczarski przeżywał w pierwszych miesiącach roku znaczne osłabienie koniunktury. Z początkiem roku przedsiębiorstwa miały problemy z upłynnianiem gromadzących się zapasów. W kolejnych miesiącach można spodziewać się jeszcze większego spadku dynamiki eksportu. Porównanie nastąpi w końcu do miesięcy, w których ceny produktów mleczarskich były najwyższe od kilkudziesięciu lat.
KE przewiduje wzrost eksportu serów i mleka w proszku
Jednocześnie pojawiły się prognozy Komisji Europejskiej dotyczące również eksportu produktów mleczarskich. W skali Unii Europejskiej spodziewany jest wzrost eksportu serów dojrzewających do państw trzecich. Analogiczny trend powinien być utrzymany w stosunku do proszków mlecznych. Jednak, co w ostatnich miesiącach jest nieustannie podkreślane, dynamika będzie zależeć od konkurencyjności europejskich produktów. W skali EU obserwowany jest spadek kosztów produkcji, w szczególności w odniesieniu do nawozów, które miały swój szczyt cenowy w roku 2022.
W UE ceny mleka w skupie z rekordowymi spadkami – nawet o 43%
Jednak w obliczu problemów związanych z wysoka inflacją, czy wzrastających w wielu państwach kosztów obsługi kredytów powoduje, że utrzymanie rentowności przez wiele europejskich gospodarstw mlecznych jest dyskusyjne. Ceny jakie otrzymują są średnio o jedna czwartą niższe niż w grudniu ubiegłego roku. Występują jednak przypadki takie jak Irlandia, gdzie szacuje się spadek wrześniowej ceny nawet o 43%, w odniesieniu do grudnia 2022 roku.
(11.10.2023 za tygodnik-rolniczy.pl)