Rosyjski sektor mleczarski zwiększył produkcję w 2020 roku!

23.02.2021 -

Pomimo ciągłych ograniczeń pandemicznych w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się koronawirusa, rosyjski sektor mleczarski nadal zwiększa produkcję. W pewnym stopniu wiąże się to z pomocą państwa.

Rosyjski sektor mleczarski wyprodukował 32 miliony ton mleka w 2020 roku

W ciągu pierwszych 9 miesięcy 2020 roku rosyjski sektor mleczarski wyprodukował 25 milionów ton mleka, o 2,7% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku – zaznaczył 1 listopada rosyjski Minister Rolnictwa Dmitrij Patrushev podczas spotkania z rosyjskimi przedsiębiorstwami mleczarskimi.

W 2020 roku produkcja mleka w kraju wzrosła do około 32 milionów ton, a w 2021 roku zostanie wyprodukowanych dodatkowe 500 000 ton – dodał Patrushev.

Warto zaznaczyć, że ograniczenia związane z koronawirusem nie przyniosły negatywnego wpływu na rosyjski sektor mleczarski. Wręcz przeciwnie, widzimy pozytywną dynamikę w przypadku serów suszonych, masła, mleka w proszku i innych kategorii produktów. Oczekujemy, że te trendy się utrzymają – podkreślił Patrushev odnosząc się do sytuacji w sektorze mleka.

Zasadniczo rolnictwo pozostało jedną z niewielu branż, w których pandemia koronawirusa nie spowodowała poważnych zakłóceń. Jednak Rosja nie uniknęła światowej recesji związanej z koronawirusem, a PKB ma spaść w tym roku o około 4-5%.Ta prognoza nie jest ostateczna, ponieważ druga fala pandemii Covid-19 okazała się bardziej rozpowszechniona i bardziej śmiercionośna, zmuszając władze regionalne do wprowadzenia nowych ograniczeń w segmencie hotelarskim.

Rosyjski sektor mleczarski jest wspierany w czasach kryzysu przez państwo

Według Patrusheva, rząd nadal wspiera rosyjski sektor mleczarski w tych trudnych czasach.

W 2020 roku władze przeznaczyły 10,6 miliarda rubli (150 milionów dolarów) w formie dotacji dla firm mleczarskich, o 2,6 miliarda rubli (30 milionów dolarów) więcej niż w 2019 roku. Ponadto kolejne 13,9 miliarda rubli (185 milionów dolarów) przeznaczono na dopłaty do oprocentowania pożyczek; liczba ta jest również znacznie wyższa niż w 2019 roku – powiedział Patrushev.

Pandemia koronawirusa spowodowała gwałtowny wzrost kursu wymiany rosyjskiego rubla. Od początku roku waluta krajowa straciła na wartości 30%, osłabiając siłę nabywczą ludności Rosji.

Zdaniem Siergieja Anisimowa, Dyrektora mleczarni w Stawropolu, dużym ciosem dla firmy, która zapłaciła za sprzęt w twardej walucie zakupiony w ramach kampanii modernizacyjnej w poprzednich latach, były wahania kursów walut.

Jednak dla naszej firmy ważniejszą konsekwencją jest całkowity spadek siły nabywczej obywateli Rosji – mówi Anisimov.

(23.02.2021 za swiatrolnika.info)


Współpraca