Rynek serów - dużą popularnością w Polsce cieszy się Gouda
15.02.2022 -
Rynek serów typu holenderskiego zyskuje na znaczeniu. Hochland Polska informuje, że najpopularniejszy w Polsce jest ser Gouda.
Jak wskazuje PR & Marketing Services Manager w Hochland Polska Jacek Wyrzykiewicz, sery typu holenderskiego cieszą się coraz większą popularnością. Z kolei rynek rozwija się dynamicznie. Najchętniej Polacy kupują ser Gouda. Jest on numerem jeden. Chętnie sięgamy równiez po ser edamski oraz maasdamer.
Rynek serów rośnie
Rynek serów typu holenderskiego cieszy się dużą popularnością. Wyrzykiewicz z Hochland Polska tłumaczy, że do łask wracają produkty, które wspomagają odporność organizmu.
Duży wpływ na kształtowanie się rynku miała pandemia. Choć początkowo rynek serów był zagrożony, to w rezultacie zamknięcie Polaków w domach doprowadziło do zwiększenia się eksperymentów w kuchni.
Konsumenci w związku z ograniczeniami zaczęli pracować w domu i niektórzy spędzili te dodatkowe chwile w kuchni. Wielu główkowało nad propozycjami i sposobami przygotowania śniadań, bo, jak podkreśla PR & Marketing Services Manager w Hochland Polska, pierwszy posiłek dnia jest bardzo ważnym trendem.
Polacy najchętniej wybierają goudę
Polacy najchętniej sięgają po ser Gouda. Lubimy również edamski oraz maasdamer.
Gouda to ser półtwardy. Ma idealnie zrównoważoną konsystencję – jest na tyle miękka, że rozpływa się w ustach i na tyle twarda, by łatwo można było pokroić ją w plastry. Wyróżnia ją zwarty, jednolity miąższ. Jest popularna głównie za sprawą słonecznego koloru, przyjęła się nazwa – żółty ser – w odniesieniu do wszystkich dojrzałych serów. Ma delikatny smak, subtelny zapach, kremową konsystencję i wszechstronność zastosowań.
Jak mówi Wyrzykiewicz, rynek serów typu holenderskiego rozwija się w dużej mierze za zasługą Goudy, ponieważ jest to wyjątkowy gatunek sera. Metoda jej wytwarzania w świecie serowarskim nazywana jest holenderską. W produkcji stosowane są tu nieco niższe temperatury, a dodatkowo wypłukiwany jest nadmiar laktozy. Dzięki temu sery zyskują delikatny, lekko słodkawy smak. Pełne mleko, którego używa się w procesie produkcji, dodaje z kolei charakterystycznych, maślanych nut.
(15.02.2022 za swiatrolnika.info)