Rząd i prezydent omawiali tarczę antykryzysową. Rząd przeznacza 212 mld zł na pakiet pomocowy

18.03.2020 -

W środę odbyła się Rada Gabinetowa z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i rządu na temat pakietu pomocowego dla przedsiębiorców. Rząd przeznacza 212 mld złotych na "tarczę antykryzysową", która składa się z pięciu filarów. – Pakiet pomocowy musi być bardzo szeroki, głęboki i kompleksowy i musi obejmować wszelkie dziedziny życia – mówił prezydent po posiedzeniu Rady.

– Dziś bardzo wielu przedsiębiorców jest w kłopotach i potrzebna jest pomoc (…) w najtrudniejszej sytuacji są te najmniejsze firmy (..) pakiet pomocowy musi być bardzo szeroki, głęboki i kompleksowy i musi obejmować wszelkie dziedziny życia – mówił po posiedzeniu Rady Andrzej Duda.

– Pakiet już powstał i w najbliższym czasie będzie przekładane na teksty projektów ustaw i mam nadzieję, że w niedługim czasie będziemy w stanie go wprowadzić i że będzie w stanie pomoc tym, którzy znajdują się w najtrudniejszej sytuacji – dodał.

Podkreślił też, że zwrócił się z prośbą do sektora bankowego, aby wprowadzić i uzgodnić program pomocy kredytobiorcom i aby odroczyć spatę kredytów, ulżyć kredytobiorcom.

– Apeluję, aby odroczenie, które banki zaczęły wprowadzać w poniedziałek, było na dłuższy czas, do sześciu miesięcy – mówił Andrzej Duda.

– W tej tarczy antykryzysowej znalazły się ulgi, zwolnienia, przesunięcia spłat i swoiste wakacje, jeśli chodzi o ZUS – są możliwości rozliczenia ZUS na raty, bo wielu się tego obawiało – mówił też prezydent.

W pakiecie jest też kwestia zwiększenia inwestycji na ochronę zdrowia. – Poproszę też Chiny, aby udostępniły nam więcej wyposażenia medycznego, zwrócę się o to do prezydenta Chin – dodał Andrzej Duda.

– Mam nadzieję, że ta tarcza antykryzysowa w najbliższym czasie będzie uruchomiona i uda nam się wyjść z tego kryzysu epidemicznego i trudnej sytuacji gospodarczej. – mówił.

Pakiet pomocowy to wartość 212 mld złotych

– Pakiet pomocowy składa się z pięciu filarów, które będą stanowiły mocną odpowiedź na kryzys, który dotknie nas niewątpliwie dotknie w związku z koronawirusem. Szacunkowa wartość całego pakietu to 212 mld złotych i podzielony zostaje na pięć części – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Na pięć filarów pakietu pomocowego składa się:

  • filar ochrony dla pracowników
  • filar ochrony dla przedsiębiorców m.in. gwarancje kredytowe, mikropożyczki, szereg rozwiązań płynnościowych dla zamortyzowania spadku wzrostu gospodarczego
  • filar wsparcia dla służby zdrowia – tu rząd chce przeznaczyć 7,5 mld zł
  • filar wsparcia systemu finansowego/środków depozytowych Polaków
  • filar inwestycji publicznych – 30 mld zł na cele wzmocnienia wydatków m.in. na drogi samorządowe, cyfryzację, infrastrukturę całego państwa. To środki niezależne od środków z UE.
  • Jestem przekonany, że tarcza antykryzysowa to dobra propozycja. Pakiet powstał po to, żeby krytyczne najbliższych kilka miesięcy – dwa trzy może pięć – przejść w możliwie nienaruszonym stanie i później pracować nad odbudową. Pakiet ma na celu danie nadziei Polakom, że wkrótce będzie lepiej – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

(18.03.2020 za portalspożywczy.pl)


Współpraca