Rząd wprowadza mocne zaostrzenia dla Polaków w dobie koronawirusa m.in. w sklepach i na bazarach

31.03.2020 -

Premier zapowiedział, że rząd wprowadza kolejne zaostrzenia dla Polaków w dobie koronawirusa m.in. dotyczące zamknięcia punktów usługowych jak salony fryzjerskie, czy kosmetyczne. Ograniczenia dotyczą ilości osób w sklepie, na poczcie czy na bazarach. W weekendy zamknięte zostaną markety budowlane. Ograniczenia dotyczą też hoteli. Sklepy muszą zapewnić klientom jednorazowe rękawiczki.

Ograniczenia dotyczą też osób przebywających poza domem – odległość między poszczególnymi osobami nie może być mniejsza niż 2 metry, a osoby niepełnoletnie mogą wychodzić na zewnątrz tylko z osobami dorosłymi. Wprowadzona zostaje też rozszerzona formuła kwarantanny/izolacji.

– Chcemy za wszelka cenę uniknąć tego co spotkało naszych partnerów w Europie Zachodniej i chcemy być przygotowani na rosnącą liczbę zakażeń, ale jednoczenie wypłaszczyć rosnącą krzywą zakażeń (…) Stoimy przed bardzo trudnym wyborem – albo sytuacja będzie dramatycznie gorsza w najbliższych miesiącach albo będzie gorsza, ale możliwa do zarządzania – mówił premier Mateusz Morawiecki.

– Musimy zrobić wszystko, aby uniknąć tego najgorszego scenariusza (…) w wyniku analiz podjęliśmy kolejne decyzje dotyczące następnych obostrzeń. Zbudowaliśmy kordon sanitarny na granicach ale wiemy ze to dziś za mało. Za dużo jest spacerów, za dużo kontaktów miedzy ludźmi (…) musimy ograniczać dalej dystans społeczny i tego dotyczą nasze kolejne ograniczenia. Widzimy duże przyrosty i być może to jest najgorszy moment w epidemii – dodał.

– Najważniejsza zasada to zasada dystansowania się – 2 metry od drugiej osoby – z wyjątkiem matki czy ojca z dzieckiem, albo opiekuna osoby niepełnosprawnej. Również na chodnikach starajmy się iść w pewnej odległości, jeśli ktoś musi w ogóle wychodzić. Osoby poniżej 18 roku życia mogą przebywać w przestrzeni publicznej tylko z osobą dorosłą – mówił też premier.

Wprowadzone są ograniczenia dostępu do parków, skwerów, bulwarów, plaż, miejsc rekreacji itp. oraz zakaz z korzystania wypożyczalni rowerów. Zamknięte zostaną wszystkie punkty usługowe takie jak zakłady kosmetyczne, fryzjerskie, gabinety tatuażu itp.

Wprowadzony też zostaje limit osób w sklepach, na bazarach i pocztach.

– Wprowadzamy też limit osób w sklepach maksymalnie 3 osoby na jedna kasę, a na poczcie do dwóch osób przy okienku, na bazarach czy targowiska również wprowadzamy ograniczenia 3 osoby przy jednym straganie – mówił premier.

– Dodatkowo wprowadzamy obowiązek przed sklepami nakładania rękawiczek, w weekendy zamknięte zostaną wszystkie sklepy budowlane, ale pozostaną otwarte sklepy spożywcze, apteki i drogerie. Sklepy spożywcze i drogerie w godzinach od 10 do 12-tej są otwarte tylko dla osób starszych powyżej 65 roku życia – dodał.

– Sklepy spożywcze i sklepy wielkopowierzchniowe będą miały obowiązek stosowania jednorazowych rękawiczek, ale wiem, że uruchamiana jest produkcja krajowa i zależy mi też na tym, aby było coraz więcej produkcji krajowej dotyczącej produktów ochrony osobistej, więc dobrze by było, żeby klient mia też ze sobą swoje rękawiczki. Rękawiczki są szczególnie ważne i zalecane przez epidemiologów i WHO – mówił też premier.

Ograniczeniom zostaje poddana też działalność hoteli i miejsc noclegowych. – Zamykamy hotele i miejsca noclegowe, a wyjątkiem będą hotele dla osób objętych kwarantanną – mówił Morawiecki.

– Wprowadzamy rozszerzoną formułę kwarantanny (…) od dziś te osoby, które zostaną poddane kwarantannie, mają nakaz albo całkowitej izolacji albo nakaz kwarantanny ze wszystkimi swoimi domownikami – podkreślał premier.

– W sklepach i na stacjach paliw nakładamy obowiązek dezynfekowania wszystkich przedmiotów, które miały kontakt z ludźmi tzn. kasy czy terminale płatnicze – dodał.

Kary za złamanie ograniczeń będą większe – od 5 do 30 tys. złotych – a przy notorycznym łamaniu zasad jeszcze drastyczniejsze.

Ograniczenia zostają wprowadzone od 1 kwietnia (w niektórych przypadkach od 2 kwietnia np. dotyczące hoteli) na okres najbliższych dwóch tygodni z możliwością przedłużenia.

(31.03.2020 za portalspozywczy.pl)


Współpraca