Sery solankowe dynamicznie się rozwijają. To jednak przysmak sezonowy
17.08.2022 -
Sery solankowe są ważnym elementem rynku mleczarskiego i wykazują dużą dynamikę rozwoju. Należą one jednak do produktów sezonowych.
Niektóre produkty są atrakcyjne dla klientów dyskontów przez cały rok, podczas gdy inne maja swoje przysłowiowe ,,5 minut”, po czym odchodzą w zapomnienie na dłuższy czas. Do tej drugiej kategorii można zaliczyć niektóre sery, jak na przykład popularna feta. Kiedy kupujemy jej najwięcej? Te i inne kwestie wyjaśnia ekspert z firmy Hochland.
Sałatki z fetą Polacy jedzą w sezonie wiosenno– letnim
Jacek Wyrzykiewicz, specjalista od PR i marketingu firmy Hochland Polska wyjaśnia, że sery solankowe największą popularnością wśród klientów cieszą się wiosną i latem. Nie powinno to zbytnio dziwić, biorąc pod uwagę wykorzystanie tych produktów w lekkich sałatkach typu greckiego, które doskonale nadają się na cieplejsze dni. Można użyć do nich zarówno klasycznego bloczka lub serowych kostek. Coraz częściej spotyka się także sery doprawiane ziołami lub charakterystyczne połączenie z oliwkami i papryką. Takie wersje można z łatwością odnaleźć w słoikach na sklepowych półkach.
Mimo podatności na sezonowość, w ostatnim czasie notuje się dynamiczny rozwój rynku serów solankowych szacowanego obecnie na ponad 120 milionów złotych. Pod kątem perspektyw rozwoju, produkty te znajdują się w czołówce rynku mleczarskiego.
Sery solankowe wykazują niezwykłą różnorodność
Ponieważ sery solankowe wytwarzane są w wykorzystaniem różnego rodzaju mleka, wykazują dużą różnorodność. Sam smak surowca może być odrobinę inny w zależności od regionu świata.
Czym charakteryzuje się atrakcyjny dla klientów ser? Przeciętny konsument zwraca uwagę przede wszystkim na smak i konsystencję produktu. Aczkolwiek nie możemy zapominać, że bodźce wzrokowe są równie ważne, więc niejednokrotnie to właśnie one zachęcają do kupna. Ser powinien zatem apetycznie wyglądać, kusząc barwą. Istotna jest także funkcjonalność i praktyczność opakowania. Warto zwrócić uwagę, by można było je szczelnie zamknąć po niewykorzystaniu całej zawartości za jednym razem. Szczególnie w czasach inflacji oraz trudnej dla wielu sytuacji ekonomicznej kluczowa okazuje się cena produktu.
Patrząc na rynek serów od drugiej strony, należy zauważyć, że handlowcy oczekują pewnych zysków i wysokiego wskaźnika rotacji produktu. Płynność i nieprzerwana realizacja zamówień mają również dla nich ogromne znaczenie. Aby zrealizować te cele, należy zwiększyć zainteresowanie serami solankowymi wśród klientów.
(17.08.2022 za swiatrolnika.info)