Sieci handlowe mogą pomóc w podniesieniu cen mleka w skupie. Jak?

05.07.2023 -

Doniesienia z Nowej Zelandii wskazują, że światowe ceny mleka ustabilizowały się na relatywnie niskich poziomach. Pomimo tego, wydaje się, że są podstawy do umiarkowanego optymizmu. 20 czerwca 2023 r. podczas aukcji przeprowadzonej na platformie internetowej Fonterra, zaobserwowano wyraźny, bo sięgający 5,5%, wzrost ceny masła.

Brytyjskie supermarkety muszą się liczyć z mniejszymi dostawami mlecznych produktów, jeśli rolnicy nie dostaną podwyżek

Problem niskich cen ma nie tylko polskie, unijne, ale i brytyjskie barwy. Czołowa mleczarnia w Wielkiej Brytanii ostrzega, że supermarkety będą musiały liczyć się z ograniczeniem dostaw mleka i jego przetworów, jeśli rolnicy nie otrzymają wyższych wynagrodzeń. Producenci rolni borykają się obecnie z wysokimi kosztami produkcji, co stanowi nie lada wyzwanie dla ich zdolności do jej kontynuowania.

Ceny produkcji mleka rosną w niespotykanym dotąd tempie

Nie należy tego ignorować. Jak podaje największa mleczarnia w kraju, podaż mleka w Wielkiej Brytanii może spaść ze względu na rosnące koszty produkcji. Według Arla Foods, wydatki rosną w niespotykanym dotąd tempie, przez co rolnicy mają trudności z wywiązywaniem się ze swoich zobowiązań finansowych. Rolnicy domagają się podwyżek cen mleka w skupie. Bez tego, jak twierdzą, nie będą w stanie zagwarantować nieprzerwanej produkcji mleka.

Ash Amirahmadi, dyrektor zarządzający Arla Foods w Wielkiej Brytanii, stwierdził, że przepływy pieniężne w gospodarstwach stały się ujemne z powodu znacznego wzrostu cen pasz, paliw i nawozów. Już w lutym nastąpił spadek produkcji mleka o 2%, po którym nastąpił dalszy spadek o 4% w marcu. Amirahmadi stwierdził dla BBC, że podstawowym kierunkiem działań, jakie należy podjąć, jest wsparcie rolników poprzez podwyższenie ich wynagrodzeń, aby umożliwić im utrzymanie produkcji, biorąc pod uwagę wzrost kosztów o około 36%. Wiąże się to z negocjowaniem wyższej ceny z supermarketami.

W ciągu 10 lat wartość rynkowa mleka spadła o 7%

Na Wyspach Brytyjskich obecna wartość rynkowa mleka spadła o 7% w porównaniu z jego wartością sprzed dekady. Warto jednak zauważyć, że cena płacona przez konsumentów nie odpowiada wynagrodzeniu otrzymywanemu przez rolników za produkcję mleka.

Amirahmadi stwierdził, że w nadchodzących pięciu latach trzeba będzie dokonać trudnych wyborów dotyczących sektora mleczarskiego, aby rolnicy mogli pokryć swoje wydatki i utrzymać inwestycje w ograniczanie emisji w gospodarstwach.

Arla twierdzi, że rosnący światowy popyt na nabiał stwarza perspektywę dla brytyjskich rolników do eksportu niepasteryzowanego mleka do europejskich zakładów w celu dalszego przetwarzania i ewentualnej dystrybucji na rynki światowe. Jest to przedsięwzięcie, które firma obecnie testuje. Według Amirahmadiego, ceny oferowane rolnikom za granicą są o 15% wyższe niż te płacone rolnikom w Wielkiej Brytanii.

(05.07.2023 za tygodnik-rolniczy.pl)


Współpraca