Ślad węglowy a produkcja mleka

Jak podaje czasopismo „Dairy Global” nowozelandzcy farmerzy osiągnęli najniższy poziom wpływu śladu węglowego (carbon footprint) na produkcję mleka w świecie 46% niższy niż średnia z 18 badanych krajów.



Badania były zlecone przez Dairy New Zealand (nowozelandzki związek rolników – hodowców i producentów mleka), a prowadzone przez AgReasearch. Oceniane były przez specjalistów z Irlandii i objęły 55% globalnej produkcji mleka. Oceniono, ile wytworzono gazów cieplarnianych, w ekwiwalencie CO2, na produkcje 1 kg skorygowanej produkcji mleka (tłuszcz i białko).

W Nowej Zelandii na produkcję 1 kg skorygowanej produkcji mleka wytworzono 0,74 kg CO2, a średnia światowa wyniosła 1,37 kg CO2.

Następny w ranking uplasował się Urugwaj z poziomem 0,85 kg CO2 1 kg mleka, na trzecim miejscu znalazła się Portugalia z wynikiem 0,86 kg. Dalej znajdziemy takie kraje jak Dania – 0,9 oraz Szwecja – 1 kg.

Na drugim końcu rankingu znalazło się Peru – 3,29 kg, Kostaryka – 2,96 oraz Kenia 2,54 kg.

Nowozelandzcy farmerzy są dumni ze swojego osiągnięcia. Jest to bardzo ważny wynik, szczególnie w czasie ogromnego zainteresowania konsumentów ochroną środowiska w rolnictwie i dyskusją o wpływie chowu bydła na ocieplenie się klimatu. Temu wynikowi wg. dr Tima Mackle – szefa związku mleczarskiego, sprzyja z pewnością system produkcji mleka w ich kraju – pastwiska.

Badania prowadzone były w oparciu o normy ISO 14067.

(Informacja prasowa GDT)


Współpraca