Solidarna Polska walczy z wiatrakami i z resztą rządu. Niepewne losy ustawy

23.11.2022 -

Przyszłość energii wiatrowej w Polsce zależy od Zbigniewa Ziobry i jego ministrów. Wyborcy Zjednoczonej Prawicy już o tym wiedzą.

W najnowszym sondażu IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” zapytał o tzw. ustawę wiatrakową, zamrożoną w Sejmie na skutek sprzeciwu część polityków koalicji rządowej. W pytaniu wskazujemy, że „jednym z kamieni milowych, na które zgodziła się Polska w ramach KPO, jest odblokowanie ustawy o energii wiatrowej, tzw. 10H. Nie zgadza się na to Solidarna Polska ze Zbigniewem Ziobrą”. Jaki będzie los projektu?

Największa grupa badanych, 36,2%, uważa, że ustawa będzie „przyjęta głosami posłów PiS bez wsparcia Solidarnej Polski”. 21,2% twierdzi, że ustawa będzie „odrzucona, bo PiS nie znajdzie większości”, a 15,5 proc wskazuje, że zostanie „przyjęta głosami posłów PiS i Solidarnej Polski”. 27,1% respondentów nie ma w tej sprawie wyrobionego zdania. Opinie są więc mocno podzielone, a diagnoza respondentów niepewna.

Ale wyborcy obecnego obozu władzy wciąż wierzą, że projekt będzie jednak przyjęty: aż 37% uważa, że jednak SP zagłosuje razem z PiS, a 26% – że stanie się to dzięki współpracy PiS z opozycją, bez głosów grupy ziobrystów. Tylko 12% przewiduje, że ustawa 10H będzie ostatecznie odrzucona.

Wskazania zwolenników opozycji są zupełnie inne: tylko 7% wierzy, że SP jednak zagłosuje wspólnie z PiS za projektem, 49% wybrało opcję wspólnego głosowania PiS z opozycją, a 25 proc twierdzi, że projekt trafi do kosza.

Wyborcy niezdecydowani są najbardziej sceptyczni: aż 39% wskazuje, że ustawa nie przejdzie, 39% nie ma zdania w tej sprawie, zaledwie 3% wierzy we wspólne głosowanie PiS i SP, a 18% wybrało opcję współpracy PiS z opozycją.

Gdyby traktować te wskazania nie tylko jako diagnozę sytuacji, ale także wyrażenie własnych nadziei co do ustawy wiatrakowej, widać, że wyborcy Zjednoczonej Prawicy wciąż są optymistami (63% wierzy, że projekt jednak zostanie uchwalony – wspólnie z Solidarną Polską lub z opozycją).

A co w tej sprawie mają do powiedzenia politycy obozu rządzącego? Wiceminister finansów Artur Soboń w środę w TVN24, zapytany, czy rząd w sprawie wiatraków jest „zakładnikiem Zbigniewa Ziobry”, odparł, że ma „nadzieję, że to jest droga, z której nasi koledzy z Solidarnej Polski zejdą”. I dodał ostrzegawczo, że „nie ma zamiaru się rozwodzić o różnicach” w koalicji. – To są kwestie czasem twardych, ale wewnętrznych ustaleń pomiędzy koalicjantami – powiedział.

Odpowiedź Solidarnej Polski była szybka: „Arturze – zwrócił się na Twitterze do Sobonia wiceminister Sebastian Kaleta – sugerujesz, że Solidarna Polska nie chce dla Polski środków unijnych. To kłamliwa narracja PO. Jesteśmy przeciw szantażom i oddawaniu suwerenności jako ceny tych funduszy”.

Ta wymiana zdań wskazuje na trudny do przezwyciężenia pat, jaki zapanował w Zjednoczonej Prawicy, w sprawie wiatraków i Krajowego Planu Odbudowy.

(23.11.2022 za Rzeczpospolita)

 

 

Współpraca