Spadek produkcji mleka może ustabilizować jego ceny
12.06.2023 -
Według nowego raportu Rabobank w 2023 r. prawdopodobnie spadnie produkcja mleka w UE i USA, co może ustabilizować ceny na światowym rynku mleka.
Ogólna światowa produkcja mleka wciąż rośnie, ale według banku traci impet. W swoim najnowszym raporcie Global Dairy Quarterly, Rabobank ostrzegł również, że na niektórych rynkach pojawiają się oznaki osłabienia popytu na produkty mleczne.
Popyt pod presją inflacji
- Skumulowane skutki wysokiej inflacji cen żywności w ciągu ostatnich 24 miesięcy, w większości przypadków znacznie wyższej niż wzrost wynagrodzeń, wraz ze spowolnieniem aktywności gospodarczej w 2023 r. przełożyły się na niższy popyt na produkty mleczne na rynkach rozwiniętych i wschodzących – napisano w raporcie.
W rezultacie bank obniżył prognozę produkcji mleka na 2023 r. z szacunków z poprzedniego kwartału wynoszącej 0,7% do 0,5%. W raporcie bank wyszczególnił, że wolniejszy wzrost przypisuje się stagnacji produkcji w UE.
Podaż mleka zależna od pogody
Oczekuje się, że w trzecim kwartale produkcja mleka w UE będzie stała rok do roku. Jednak zmienność pogody w niektórych regionach może zredukować wielkość dostaw.
Rabobank podkreślił również, że kurczące się stada mleczne i niższe wydajności prawdopodobnie spowolnią produkcję mleka w USA, podczas gdy w Nowej Zelandii i Australii podaż surowca się stabilizuje.
Chociaż rentowność pozostaje wyzwaniem dla nowozelandzkich rolników, obecne szacunki sugerują, że produkcja może być wyższa w przyszłym sezonie. Tymczasem podaż mleka w Australii wykazuje oznaki stabilizacji po prawie 5% spadku rok do roku w sezonie 2022/23.
Produkcja mleka w Ameryce Południowej również pozostaje pod presją i według Rabobank Argentyna prawdopodobnie doświadczy znacznego spadku produkcji mleka z powodu małych zapasów paszy po bardzo suchym lecie.
Bank spodziewa się również wzrostu produkcji mleka w Chinach, podczas gdy import przetworów mlecznych spada. Import chińskiego nabiału (ekwiwalent płynnego mleka z wyłączeniem serwatki) spadł o 36% rok do roku w pierwszym kwartale 2023 r., zwiększając presję na słabsze ceny światowe w krótkim okresie.
(12.06.2023 za farmer.pl)