Spadek produkcji mleka u największych eksporterów
30.12.2021 -
Spadek produkcji mleka u głównych eksporterów na świecie sprzyja wzrostom cen, jak informują analitycy w najnowszym Agro Nawigatorze. Zgodnie z ich prognozą na 2022 rok, utrzymująca się niska dynamika produkcji mleka u głównych eksporterów, w warunkach relatywnie wysokiego popytu utrzyma dynamikę cen na kilkunastoprocentowym poziomie w 1kw.22.
Utrzymuje się niska dynamika produkcji mleka w UE. Jak informują analitycy z banku PKO BP SA, dostawy tego surowca w III kw.21 były niższe o 0,05% r/r (wobec wzrostu o 1,6% r/r w II kw.21). W październiku zmalały natomiast o 0,7% r/r, głównie w wyniku spadków produkcji w Niemczech, Holandii i Francji.
Łącznie od stycznia do października unijne dostawy mleka zmniejszyły się o 0,1% r/r przekładając się na spadek produkcji niektórych produktów, w największym stopniu pełnego mleka w proszku (-11% r/r), odtłuszczonego mleka w proszku (-4,4% r/r) i masła (-1,9% r/r) przy wzroście produkcji serów o 1,9% r/r, jak informują analitycy z PKO BP.
Ostatnie miesiące przyniosły także spadek dostaw mleka w Oceanii. Jak wskazują ekonomiści, według DCANZ produkcja mleka w Nowej Zelandii w okresie lipiec–październik zmalała o 3,6% r/r, o czym zadecydowały niekorzystne warunki pogodowe. Z kolei dostawy mleka w Australii w analogicznym okresie zmniejszyły się o 2,9% r/r. Zdaniem analityków, biorąc pod uwagę sezonowy szczyt, będzie to rzutować na produkcji w tych krajach w całym sezonie 2021/22.
Analitycy podkreślili również, że stopniowo zmniejsza się także dynamika produkcji mleka w USA z uwagi na rosnące koszty produkcji - w październiku odnotowano spadek produkcji o 0,5% r/r wobec wzrostu o 0,8% r/r w III kw.21 i +3,7proc. r/r w II kw.21.
„Łączna produkcja mleka w III kw.21 u czterech największych eksporterów produktów mleczarskich na świecie zanotowała pierwszy spadek w relacji rocznej (-0,1%) od II kw.19. Zwiększająca się presja kosztów (ceny pasz oraz wzrost cen nawozów) nie pozwala oczekiwać istotnego odbicia dynamiki światowej produkcji w perspektywie kolejnego roku” – informują autorzy Agro Nawigatora.
Rośnie wartość sprzedaży zagranicznej
Z danych przedstawionych w raporcie wynika, że polski eksport produktów mleczarskich przyspieszył w III kw.21 do 12,7% wobec wzrostu o11,3% r/r w II kw.21.
„Wzrostowi dynamiki przy zmniejszonym wolumenie sprzedaży sprzyjały przede wszystkim wyższe ceny produktów mleczarskich. Niemniej, wyraźnie spowolniła sprzedaż do Chin. Wysokie koszty frachtu, problemy w chińskich portach oraz wzrost produkcji mleka w Chinach wyhamowały popyt w tym kraju. USDA szacuje (za IHS Markit), że produkcja mleka w Państwie Środka w 2022 wzrośnie o 3% r/r, co w dalszym ciągu hamować będzie unijny i polski import” – informują analitycy z PKO BP.
Dalsze wzrosty cen mleka
Jak podkreślają autorzy raportu, krajowe ceny skupu mleka w listopadzie osiągnęły najwyższy poziom w historii -174 zł/hl, co stanowiło wzrost o 15,8% r/r.
„Wzrost cen napędzany jest wyższymi cenami produktów mleczarskich, m.in. masła, którego notowania, wg MRiRW, w grudniu przebiły poprzedni rekordowy poziom z 2017. Opłacalność produkcji mleka jest ograniczana wzrostem kosztów” – zaznaczają analitycy.
Prognozy na 2022 r.
„Oczekujemy, że przeciętna cena skupu mleka w Polsce w 2022 wzrośnie o 7-12% r/r, tj. bardziej niż prognozowaliśmy w III kw.21. Utrzymująca się niska dynamika produkcji mleka u głównych eksporterów, w warunkach relatywnie wysokiego popytu (choć osłabionego mniejszymi zakupami w Chinach) utrzyma dynamikę cen na kilkunastoprocentowym poziomie w 1h22. Zwiększające się koszty produkcji nie pozwalają oczekiwać istotnej odbudowy produkcji i tym samym zmian in minus w zakresie cen również w 2h22” – wskazują analitycy z PKO BP.
(30.12.2021 za farmer.pl)