System kaucyjny. "Planowany termin jest niemożliwy"

06.06.2023 -

- Ze względu na złożoność regulacji i ilość działań wymaganych w celu wdrożenia nowych przepisów niemożliwym jest, aby nowelizacja dot. systemu kaucyjnego weszła w życie w planowanym terminie - mówi nam Agnieszka Besiekierska, senior associate Noerr Żelich sp.k.

System kaucyjny coraz bliżej. Rząd przyjął projekt

Rada Ministrów przyjęła projekt systemu kaucyjnego – przekazał wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba na Twitterze. Jak ma to wyglądać w praktyce?

Projekt, przyjęty 6 czerwca 2023 r. przez Radę Ministrów, dostosowuje polskie prawo do rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej. Chodzi o unijną dyrektywę ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Od 1 stycznia 2025 r. wprowadzony zostanie system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra - czytamy na rządowej stronie.

Obecnie znaczna część odpadów powstających z opakowań, które planuje się objąć systemem kaucyjnym, zbierana jest razem z innymi odpadami komunalnymi w systemie gminnym. Nowe rozwiązanie zwiększy poziom selektywnego zbierania, a w efekcie także recyklingu odpadów opakowaniowych i zmniejszy zaśmiecenie środowiska.

- Od 1 stycznia 2025 r. wprowadzony zostanie system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów. Chodzi np. o butelki na wodę, sok, nektar czy mleko. System kaucyjny obejmie także opakowania szklane na napoje wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra oraz puszki metalowe o pojemności do 1 litra. Puste opakowania będzie można oddać do sklepu, aby odzyskać wcześniej zapłaconą kaucję. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, będą w tym celu musiały odbierać puste opakowania. Pozostałe placówki handlowe (o mniejszej powierzchni) będą mogły przystąpić do systemu i odbierać opakowania objęte kaucją na zasadzie dobrowolności. Do jednorazowych butelek z plastiku do 3 litrów, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra, doliczona zostanie kaucja, której wysokość zostanie określona w rozporządzeniu. Aby odebrać kaucję w sklepie, nie trzeba będzie okazywać paragonu, potwierdzającego jej wcześniejsze zapłacenie - czytamy na Gov.pl.

System kaucyjny - wysokość kaucji

W ocenie skutków regulacji (OSR) projektu rozporządzenia podano przykłady wysokości kaucji, które obowiązują w niektórych państwach europejskich. W Chorwacji jest to 0,07 euro za opakowanie, w Niemczech - 0,25 euro dla wszystkich rodzajów opakowań. W Finlandii wysokość kaucji jest uzależniona od rodzaju opakowania: dla szkła jest to 0,1 euro, metalu 0,15 euro, a dla tworzywa sztucznego 0,10-0,40 euro w zależności od pojemności butelki.

- Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy zmieniającej ustawę o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi tworzy system kaucyjny, który zgodnie z projektem powinien zacząć obowiązywać z dniem 1 stycznia 2025. Ze względu na złożoność regulacji i ilość działań wymaganych w celu wdrożenia nowych przepisów niemożliwym jest, aby nowelizacja weszła w życie w planowanym terminie. Tym bardziej, iż trudno oczekiwać, ze Sejm uchwali ustawę w nadchodzących tygodniach. Do sierpnia odbędą się cztery posiedzenia Sejmu, a lista spraw, które powinny zostać ujęte w porządku obrad jest długa - mówi Agnieszka Besiekierska, senior associate Noerr Żelich sp.k.

(06.06.2023 za portalspozywczy.pl)


Współpraca