Traktatowe cele wspólnej polityki rolnej a nowe obowiązki klimatyczne

11.05.2020 -

Artykuł 39 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) określa cele Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Artykuł 11 TFUE stanowi, iż przy realizacji polityk i działań Unii muszą być brane pod uwagę wymogi ochrony środowiska.

– W świetle zwiększonych ambicji klimatycznych wprowadzanych reformą wspólnej polityki rolnej oraz przez Europejski Zielony Ład i wynikające z tego programu strategie, z którymi związane są nowe obowiązki rolników europejskich, zasadnym staje się pytanie o wzajemną relację Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej i rozporządzeń składających się na reformę WPR oraz komunikatu w sprawie Europejskiego Zielonego Ładu – pyta Komisję Europejską Krzysztof Jurgiel, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Reforma WPR rozpoczęta w 2018 roku wprowadza dziewięć celów szczegółowych polityki, z których trzy odnoszą się do środowiska i zwalczania zmian klimatycznych: przyczynianie się do łagodzenia zmiany klimatu i przystosowywania się do niej, a także wykorzystanie zrównoważonej energii; wspieranie zrównoważonego rozwoju i wydajnego gospodarowania zasobami naturalnymi, takimi jak woda, gleba i powietrze; przyczynianie się do ochrony różnorodności biologicznej, wzmacnianie usług ekosystemowych oraz ochrona siedlisk i krajobrazu. Na rolników europejskich i państwa członkowskie nałożone zostały nowe obowiązki (zasada warunkowości, ekoprogramy, zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatyczne), których nie wylicza TFUE.

– Wymienione wcześniej akty prawne niższej rangi de facto rozszerzają katalog celów WPR, które określone są w Traktacie. Wobec tego, czy Komisja nie uważa za zasadne dokonania rewizji celów wspólnej polityki rolnej ustanowionych w Traktacie o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej? – zastanawia się Jurgiel.

(11.05.2020 za wrp.pl)


Współpraca