Ubóstwo w Polsce: nie wszystkich stać na zakup żywności

18.10.2022 -

W Polsce 1,6 mln osób żyje poniżej poziomu skrajnego ubóstwa. To dla tych osób działają Banki Żywności w Polsce.

Ubóstwo w Polsce: rok 2022 jest szczególnie trudny

- Ratowanie żywności przed zmarnowaniem i przekazywanie jej najbardziej potrzebującym to misja Banków Żywności, którą wypełniamy już od prawie 30 lat. W tym czasie zmierzyliśmy się z wieloma kryzysami, wśród których można wymienić na przykład okres transformacji, powódź 1997 roku czy globalny kryzys ekonomiczny z 2008 roku. Mimo to 2022 rok był dla nas szczególnie trudny. Odsuwaliśmy już od siebie powoli widmo pandemii i w efekcie zwiększonego zapotrzebowania na pomoc żywnościową, gdy tuż za wschodnią granicą Polski wybuchła wojna. Jak podaje ONZ1 w Polsce przebywa aktualnie ponad 1,3 mln osób, które uciekły z Ukrainy przed wojną, a w całej Europie jest ich ponad 7 milionów - mówi Beata Ciepła, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

- Osoby z Ukrainy znalazły schronienie w organizacjach pomocowych, punktach recepcyjnych i w mieszkaniach zwykłych Polaków. Ze swoich domów często uciekali biorąc tylko najpotrzebniejsze rzeczy - trochę ubrań, dokumenty, odrobinę wody i jedzenia na drogę. W pierwszych dniach wojny potrzebowali wody, dań gotowych i produktów dla dzieci. I Polacy odpowiedzieli - dołączyli do zbiórek produktów, pieniędzy, ruszyli na granicę, zaangażowali się w wolontariat - dodaje.

Ubóstwo: pomoc musi być długofalowa

Prezes FPBŻ podkreśla, że teraz Ukraińcy potrzebują innej pomocy - artykułów żywnościowych z których będą mogli ugotować własne jedzenie, artykułów higienicznych i sanitarnych.

- I na te potrzeby też musimy odpowiedzieć, aby zapewnić im godne warunki pobytu. Pomoc niesiona przez nas musi być długofalowa - jesteśmy jak maratończyk, a nie sprinter. W marcu jako Banki Żywności odnotowaliśmy skokowy wzrost darowizn, widać było entuzjazm z jakim rzuciliśmy się do pomagania. Teraz ta energia jest inna, a ilość przekazywanej żywności wróciła do poziomów sprzed wojny - tłumaczy.

- Krótko po wybuchu wojny przyszła także inflacja – o skali niewidzianej w Polsce od ponad 20 lat. Najszybciej drożeją użytkowanie domu i nośniki energii, paliwa oraz żywność. Jednocześnie w Polsce 1,6 mln osób żyje poniżej poziomu skrajnego ubóstwa. Dla tych osób wzrost kosztów życia oznacza ogromny problem. To dla tych osób działają Banki Żywności w Polsce - podkreśla.

Ubóstwo w Polsce: kto korzysta z pomocy?

- W 2021 roku Banki Żywności wsparły ok. 1,5 mln osób potrzebujących w Polsce, przekazując łącznie ponad 58 000 ton żywności na cele społeczne. Pomoc przekazaliśmy do prawie 3200 organizacji i instytucji społecznych: jadłodajni, świetlic środowiskowych, noclegowni i domów dla bezdomnych, ośrodków wychowawczych, hospicjów, ośrodków wsparcia dla kobiet samotnie wychowujących dzieci, domów dziecka oraz innych instytucji zajmujących się pomocą osobom potrzebującym - tłumaczy.

- Ze wsparcia żywnościowego Banków Żywności skorzystały rodziny wielodzietne, osoby bezrobotne, bezdomne, niepełnosprawne, wychodzące z nałogów i wiele innych, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Banki Żywności wspierają żywnością zarówno seniorów i dorosłych, jak i dzieci. Pozyskujemy dla nich i przekazujemy produkty spożywcze takie jak: owoce i warzywa, ryż, makaron, napoje, mleko, sery, pieczywo oraz słodycze - mówi Beata Ciepła.

Oprac. na podstawie fragmentu raportu Federacji Polskich Banków Żywności z 2022 roku.

(18.10.2022 za portalspozywczy.pl)


Współpraca