UE chce ostrzejszych przepisów w sprawie opakowań. "Żaden kraj nie jest na to gotowy"

28.12.2022 -

KE chce zmniejszyć ilość odpadów opakowaniowych per capita aż o 15 proc. do 2040 r. w porównaniu ze stanem z 2018 r. - W mojej ocenie żaden kraj UE nie jest przygotowany na takie rozwiązanie - komentuje Konrad Nowakowski, prezes Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań.

UE znów zaostrzy przepisy w sprawie opakowań

30 listopada Komisja Europejska ogłosiła projekt rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Dotychczas sprawę opakowań regulowała dyrektywa, która, choć wiąże państwo członkowskie UE, pozostawia swobodę wyboru formy i środków. Rozporządzenie nie daje takich możliwości.

Dlaczego Komisja Europejska w celu regulacji rynku opakowań sięga po coraz ostrzejsze formy prawne - czy państwa członkowskie nie radzą sobie z odzyskiem i recyklingiem opakowań?

Nowe przepisy ws. opakowań. Rozporządzenie zamiast dyrektywy

Konrad Nowakowski, prezes Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań w rozmowie z Portalem Spożywczym wskazuje, że decyzja o przejściu z dyrektywy na rozporządzenie spowoduje, że nie będzie konieczności transpozycji nowych przepisów do porządku prawnego poszczególnych państw członkowskich.

- Wymagania będą zatem stosowane bezpośrednio od momentu wejścia regulacji w życie. Tym samym nie będzie oficjalnie możliwości aby poszczególne kraje członkowskie nie wdrażały na czas wymogów z dyrektyw tak jak to ma dzisiaj ma miejsce np. dla wymagań SUP (jednorazowych tworzyw sztucznych). W praktyce jednak do rozporządzenia w każdym kraju należy będzie wydać przepisy szczegółowe. Tym samym o ile zakazy i cele będą obowiązywać wprost to jednak system kar i sposobów realizacji celów nadal pozostanie w legislacji krajowej. Możemy zatem mówić o znacznym przyspieszeniu prac legislacyjnych jednak nadal krajowa legislacja będzie towarzyszyła rozporządzeniu - dodaje.

W ocenie eksperta KE nadal za dużą wagę przywiązuje do celów recyklingu a za małą do wypracowania rozwiązań ułatwiających stosowanie wyrobów z recyklingu. Jak przygotowana do tego jest Polska?

Czy Polska jest gotowa na nowe przepisy ws. opakowań?

W ocenie Konrada Nowakowskiego żaden kraj UE nie jest przygotowany na takie rozwiązanie.

- Swoją opinię opieram na tym, iż corocznie statystyczny mieszkaniec UE wytwarza coraz więcej odpadów. Także Polska na tym tle nie wypada ani korzystniej ani gorzej. Propozycja KE słusznie kieruje działania nie tylko na recykling, ale zauważa problem nadmiernej ilości odpadów opakowaniowych generowanych na terenie Unii Europejskiej. Regulacja kładzie duży nacisk na zapobieganie powstawania odpadów, zwiększeniu udziału opakowań nadających się do ponownego użycia oraz dopiero na końcu podniesieniu poziomu recyklingu - dodaje.

Niemcy produkują wciąż dużo więcej odpadów niż Polacy

Prezes PIORiO wskazuje, że jeśli porównamy ilość wytwarzanych odpadów opakowaniowych na mieszkańca w poszczególnych państwach nawet po zmniejszeniu o 15% to i tak statystyczny Niemiec (225,79 kg na mieszkańca) będzie wytwarzał dużo więcej odpadów od Polaka (172,19 kg na mieszkańca).

- Czy takie podejście nie ogranicza zmniejszaniu różnic pomiędzy gospodarkami państw UE? To tylko jedno z wielu pytań które się nasuwając analizując zaproponowane rozwiązania - wskazuje.

(28.12.2022 za portalspozywczy.pl)


Współpraca