UOKiK zbada przejęcie wielkopolskiej mleczarni przez rynkowego giganta
06.06.2023 -
Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek o zbadanie sprawy i wydanie zgody na przejęcie przez SM Mlekovita Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Czarnkowie.
Mlekovita przejmuje OSM Czarnków
Jak czytamy we wniosku, zamiar koncentracji dotyczy Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem (KRS 0000074309) zwanej dalej SM Mlekovita i Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Czarnkowie (KRS 0000105104) zwaną dalej OSM w Czarnkowie.
Forma koncentracji to połączenie dwóch samodzielnych przedsiębiorców na podstawie art. 96 ustawy Prawo spółdzielcze, przy czym spółdzielnią przejmującą będzie Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem, a spółdzielnią przejmowaną OSM w Czarnkowie. Po koncentracji będzie istniał jeden przedsiębiorca – Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem.
Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita sprawuje kontrolę nad dwoma podmiotami prawa handlowego: - Freskovita Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Wysokiem Mazowieckiem oraz „Mlekovita” Spółka Akcyjna w Morągu.
Obszary terytorialnych działalności uczestników koncentracji to w przypadku SM Mlekovita – cały kraj, zaś w OSM w Czarkowie głównie województwo wielkopolskie.
Zakres działalności SM Mlekovita to głównie skup mleka surowego, produkcja mleka świeżego, UHT, serów, twarogów, śmietany i śmietanki, masła, proszków mlecznych, napojów i produktów fermentowanych. Zaś OSM to skup mleka surowego, produkcja mleka świeżego i w proszku, produkcja serów twarogowych i topionych, jogurtów, napojów mlecznych niejogurtowych, śmietany i masła.
Cele koncentracji obu firm
Jako cele koncentracji, wnioskodawca podał, iż połączenie spółdzielni pozwoli na wzmocnienie ich potencjału technologicznego oraz zapewni uzyskanie lepszych wyników ekonomicznych poprzez:
- obniżenie kosztów przerobu w zakładach przetwórczych,
- pełne wykorzystanie zdolności technologicznych zakładów przetwórczych,
- poszerzenie asortymentu produkowanych wyrobów i obniżenie nakładów związanych z reklamą i marketingiem,
- zapewnienie w miarę stabilnych warunków producentom mleka, co umożliwi im dalszy rozwój i poprawę jakości produkcji w gospodarstwach,
- obniżenie kosztów logistycznych,
- zapobieżenie w dalszej perspektywie ryzyku niewypłacalności i utracie miejsc pracy w OSM w związku z pogarszającymi się wskaźnikami ekonomicznymi oraz zmniejszaniem się skupu mleka.
Planowa data koncentracji 1 września 2023 r.
Potencjał Mlekovity i OSM Czarnków
Obecnie Mlekovita posiada 22 zakłady produkcyjne, 34 hurtownie, 147 sklepów firmowych Mlekovitka i sklep internetowy mlekovitka.pl. W 2022 roku, pomimo zawirowań rynkowych związanych z wybuchem wojny na Ukrainie, Grupa Mlekovita osiągnęła kolejny rekord przychodów, które wyniosły ok. 9,5 mld złotych. Na inwestycje wydano ok. 100 mln złotych.
OSM Czarnków prowadzi skup z 400 gospodarstw wyspecjalizowanych w produkcji mleka oraz zatrudniając 200 pracowników w dwóch zakładach w Czarnkowie i Chodzieży.
(06.06.2023 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)