VII Akademia FOOD-LEX
W dniach 23-24 maja 2018, w Radziejowicach koło Warszawy, odbyła się VII Akademia FOOD-LEX. Tegoroczna Akademia poświęcona była jakości i bezpieczeństwu żywności.
Akademię otworzył Andrzej Gantner – Dyrektor Generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Związek Pracodawców.
Pierwszego dnia uczestnicy wysłuchali następujących wykładów:
- Tomasza Karasia z Kancelarii Tomasik Jaworski Sp.p. pt. „Zabezpieczenia przedsiębiorcy przed roszczeniami z tytułu wad jakościowych produktów spożywczych – procedury postępowania wewnętrzne i zewnętrzne”. Prelegent omówił: definicje, podmioty uprawnione i tryb realizacji roszczeń; szkolenia, audyty, umowy ubezpieczenia i polisy, symulację sporu z osobą trzecią na tle wad jakościowych produktu spożywczego, egzaminy dla pracowników; konstruowanie procedur – typologia procedur, systematyka, terminologia, proces wdrożenia procedur.
- Iwony Studzińskiej z firmy Etykiety.pl Etigraf Sp z o.o. pt. „Faza kreatywna i sprawdzona technologia, czyli jak powstają etykiety, które sprzedają”.
- Małgorzaty Krzepkowskiej z firmy Hamilton Poland SA pt. „Zarządzanie alergenami w zakładzie produkcyjnym”. Prelegentka poruszyła następujące zagadnienia: alergeny w żywności – rodzaje i charakterystyka; alergeny w zakładzie produkcyjnym – zarządzanie celem uniknięcia ryzyka kontaminacji; znakowanie produktów spożywczych informacją o alergenach.
- Marzeny Pawlickiej z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny pt. „Bezpieczeństwo opakowań przeznaczonych do kontaktu z żywnością w świetle aktualnych wymagań prawnych”. Prelegentka mówiła o: deklaracji zgodności, w tym o wymaganiach dla deklaracji zgodności dla lakierów i powłok epoksydowych; praktycznych rekomendacjach dla użytkowników opakowań odnośnie do wymaganej dokumentacji oraz badań migracji; najnowszych przepisach prawnych w tym Rozporządzeniu Komisji (UE) 2018/213 z dnia 12 lutego 2018 roku w sprawie stosowania bisfenolu A w lakierach i powłokach przeznaczonych do kontaktu z żywnością oraz o tworzywach sztucznych, a także omówiła ostatnie zmiany Rozporządzenia Komisji (UE) nr. 10/2011.
Na zakończenie pierwszego dnia Akademii odbyła się Debata „Fod-Lex”, w której udział wzięli:
- Marek Posobkiewicz – Główny Inspektor Sanitarny,
- Monika Jarzębska – dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia Głównego Inspektoratu Sanitarnego,
- Jacek Postupolski – kerownik Laboratorium Zakładu Bezpieczeństwa Żywności,
- Jacek Czarnecki – Nestle Polska i wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności.
Debata dotyczyła funkcjonowania Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF). Prowadził ją Andrzej Gantner – dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Związek Pracodawców. Poruszono następujące tematy:
- Struktura i zasady działania systemu RASFF w Polsce;
- Rola przedsiębiorcy w systemie RASFF;
- Wycofania produktów z rynku
- Dlaczego żywność nie nadająca się do spożycia, ale nieszkodliwa dla zdrowia została uznana za niebezpieczną? Czy system RASFF dotyczy obydwu tych sytuacji, czy jest jakieś zróżnicowanie urzędowego postępowania w stosunku do tych dwóch różnych sytuacji?
- Ocena ryzyka przypadków nie ujętych w przepisach określających maksymalne dopuszczalne limity.
Uczestnicy debaty odpowiadali na pytania prowadzącego Andrzeja Gantnera.
- Jaka jest struktura i zasady działania systemu RASFF w Polsce? Czy postępowanie w systemie RASFF różni się w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodzenia niezwierzęcego?
- Na jakim etapie procesu postępowania dotyczącego produktu, w którym stwierdzono nieprawidłowość, informowany jest producent i kiedy producent powinien być włączony w proces i jaka jest rola producenta?
- Dlaczego żywność nie nadająca się do spożycia, ale nieszkodliwa dla zdrowia została uznana za niebezpieczną? Czy system RASFF dotyczy obydwu tych sytuacji, czy jest jakieś zróżnicowanie urzędowego postępowania w stosunku do tych dwóch różnych sytuacji?
- Jak przedsiębiorca powinien rozumieć sformułowanie: środek spożywczy nie jest zgodny z wymaganiami w zakresie bezpieczeństwa żywności? Jak rozumieć wymóg skutecznego poinformowania konsumentów? Jakie informacje powinny być zawarte w takim powiadomieniu konsumentów? W jaki sposób powinno być ono ogłoszone?
- Jak szybko i skutecznie przeprowadzić wycofanie produktu z rynku?
- Na czym polega ocena ryzyka w przypadków nieujętych w przepisach określających maksymalne dopuszczalne limity. W jakich sytuacjach przeprowadzana jest ocena ryzyka w odniesieniu do danego produktu i kto przeprowadza taką ocenę? Na czym polega aktywny udział przedsiębiorcy w tym procesie?
Drugiego dnia Akademii Food-Lex uczestnicy wysłuchali następujących wykładów:
- Małgorzaty Stachowiak z Hailton Pland SA pt. „Campylobacter – lider światowych zatruć pokarmowych. Geneza kryterium 1000 jtk/g.”;
- Rafała Grąckiego – audytora branży rolno-spożywczej z firmy Schema Manager of Global G.A.P. and VLOG i Małgorzaty Berezy – audytora branży rolno-spożywczej w firmie Bureau Verita Polska Sp. z o.o. pt. „Produkcja pierwotna – zrównoważone rolnictwo”;
- Andrzeja Starskiego z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny pt. „Nowe wymagania dla przedsiębiorców z zakresu zanieczyszczeń żywności”. Prelegent omówił: nowe przepisy unijne obowiązujące od 2018 roku i prace na poziomie UE nad kolejnymi przepisami wprowadzającymi ograniczenia zanieczyszczeń w różnych kategoriach żywności”;
- Joanny Gajdy-Wyrębek z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny pt. „Ponowna ocena dodatków do żywności przez EFSA – skutki legislacyjne i praktyczne dla przemysłu spożywczego”. Prelegentka mówiła o: aktualnym stanie ponownej oceny dodatków przez EFSA; wpływie ponownej oceny na przepisy dotyczące stosowania dodatków w żywności; planowanych kierunkach dyskusji dotyczących zmian w obowiązujących przepisach dotyczących substancji dodatkowych;
- Beaty Przygody z Instytutu Żywności i Żywienia pt. „Wartość odżywcza produktów spożywczych deklarowana na opakowaniach”. Prelegentka omówiła: podstawy prawne; straty składników odżywczych w procesach technologicznych i podczas przechowywania; obliczanie wartości odżywczej w zależnie od rodzaju, konsystencji i składu produktu; zakresy tolerancji składników odżywczych do celów znakowania.
Akademię Food-Lex zakończyła dyskusja i podsumowanie.