W Polsce brakuje pracowników sezonowych

18.04.2020 -

Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka, wiceprzewodnicząca COGECA w wideokokonferencji branżowej pt. "ROLNICTWO W CZASIE KRYZYSU" mówiła m.in. o znieważaniu rolników przez organizacje ekologiczne. Atak jest tym silniejszy, że znajdujemy się w okresie przekazywania 1% naszego podatku na organizacje pożytku publicznego.

Agnieszka Maliszewska: powinniśmy piętnować działania "ekologów"

Polska Izba Mleka łączy siły z rolnikami i reaktywuje kampanię "KUPUJ ŚWIADOMIE POLSKI PRODUKT", dodając moduł "WSPIERAMY POLSKIE MLECZARSTWO". Chodzi o to, by pokazać istotę wspólnego łańcucha. Gdy Polska Izba Mleka rozpoczęła promocję mleka i jego produktów, w sieci pojawiło się mnóstwo czarnego PR-u na temat branży.

– Mamy mnóstwo organizacji, których nie mam nawet zamiaru nazywać proekologicznymi, bo one z ekologią nie mają nic wspólnego. To są po prostu niszczyciele, to są psuje, to są tego typu zachowania i działania, które wszyscy powinniśmy piętnować i pokazywać, że nie tędy droga – powiedziała Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka/wiceprzewodnicząca COGECA.

Agnieszka Maliszewska: będziemy mieć problem z pracownikami sezonowymi

Sektor mleczarski został mocno dotknięty epidemią koronawirusa. Rynek mleka jest rynkiem wrażliwym na zachwiania w gospodarce. Te, spowodowane koronawirusem, są wyjątkowo duże. Trudna sytuacja na rynku mleka występuje w całej Europie. Duże problemy mają również Chiny. Polska Izba Mleka pyta o środki unijne, które pozwoliłyby przetrwać zaistniały kryzys.

– Eurodeputowani ze wszystkich krajów podkreślali, że mleko jest trudnym i bardzo delikatnym produktem – skomentowała Maliszewska.

Wiceprzewodnicząca COGECA zwróciła także uwagę na problem, który za moment może się pojawić. Mowa o braku pracowników sezonowych, którzy przyjeżdżali do nas z Ukrainy lub Białorusi. Padł pomysł stworzenia platformy internetowej, gdzie producenci wymieniliby się bazami pracowników sezonowych.

– Pomyślmy, w jaki sposób ci pracownicy np. przechodząc okres dwutygodniowej kwarantanny, mogą być wsparci przez stronę rządową, np. przez opłaty składki ZUS. Stwórzmy model związany z wymianą handlu nie tylko eksportową, ale także między nami. Tego wszystkiego, co jest związane z rolnictwem i przetwórstwem – powiedziała Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka/wiceprzewodnicząca COGECA.

Agnieszka Maliszewska: musimy zagospodarować małe mleka dla dzieci

Dyrektor Polskiej Izby Mleka zwróciła uwagę na problem z brakiem możliwości wprowadzenia na rynek mleka z programu mleka szkolnego. Minister Rolnictwa uznał, że to nieporozumienie, bo nie było problemu z odbieraniem produktów mlecznych dla szkół. Te firmy, które wygrały przetargi na dostarczanie żywności do szkół miały, zdaniem szefa resortu rolnictwa, miały wypłacone transze. Blisko 70 ton produktów mlecznych o długim terminie spożycia było wśród odebranej żywności.

– Na chwilę obecną nie ma dodatkowych wytycznych w zakresie postępowania z produktami przeznaczonymi na udostępnienie w ramach programu od 14 kwietnia do 24 kwietnia, ani na dalszy okres. W związku z tym mamy setki opakowań, setki produktów w magazynie w postaci małych mlek, które od 17 kwietnia trzeba zagospodarować – powiedziała Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka/wiceprzewodnicząca COGECA.

(18.04.2020 za swiatrolnika.info)


Współpraca