Wołowina i nabiał już w magazynach. UE uruchamia dopłaty

23.05.2020 -

Komisja Europejska upatrując możliwości utrzymania pewnej równowagi na rynku uruchomiła dopłaty do prywatnego przechowywania mięsa oraz nabiału przeznaczonego dla branży hotelarsko-gastronomicznej.

Jest to unijny system pośredniego wsparcia m.in. dla producentów wołowiny oraz mleka w okresie kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wnioski w tej sprawie przyjmuje od 7 maja. Dopłaty mogą przysługiwać maksymalnie przez sześć miesięcy.

  • Polska do 20 maja zgłosiła do prywatnego przechowywania 431 ton wołowiny
  • KOWR przyjmuje wnioski o dopłaty do przechowywania wołowiny do wyczerpania środków
  • Dopłata do ćwierci wołowych z kością jest taka sama jak do mięsa odkostnionego
  • Polska do 20 maja zgłosiła do prywatnego przechowywania 39 ton serów
  • KOWR przyjmuje wnioski o dopłaty do przechowywania nabiału do 30 czerwca

Pomoc dla przetwórców

– Jest to zastrzyk pieniędzy i pomocy dla zakładów przetwórczych, które będą mogły to mięso przetrzymać i poczekać na lepsze czasy dla całego sektora wołowiny – mówi Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

Prezes związku podkreśla przy tym, że pierwsze dane zebrane w ramach tego mechanizmu pokazują, że należy go udoskonalić.

– Dopłata do ćwierci wołowych z kością jest taka sama jak do mięsa odkostnionego. Wydaje mi się, że należy zwiększyć stawkę dla wołowiny bez kości – mówi Zarzecki.

W pierwszych dwóch naborach do prywatnego przechowywania zgłoszono 756 ton mięsa z pięciu krajów, z czego 420 ton pochodziło z Polski. W sumie do 20 maja w magazynach znalazło się ponad 1209 ton wołowiny objętej dopłatami z czego 431 z Polski.

Nabiał z dopłatami

Sektor mleczarski również może liczyć na unijne wsparcie.

Komisja Europejska zapowiedziała, że wnioski o dopłaty do przechowywania odtłuszczonego mleka w proszku (OMP), masła i sera będą przyjmowane do końca czerwca.

Produkty mleczarskie mogą być składowane w unijnych magazynach maksymalnie przez 180 dni.

Do 20 maja dopłatami objętych zostało 3377 ton OMP, 24332 ton masła, oraz 34385 ton serów, w tym zaledwie 39 ton z Polski.

(23.05.2020 za agropolska.pl)


Współpraca