Wskaźnik cen żywności FAO w październiku wzrósł piąty raz z rzędu

06.11.2020 -

Wskaźnik cen żywności FAO jest indeksem cen pięciu najważniejszych grup towarowych na rynkach międzynarodowych: zbóż, mięsa, wyrobów mlecznych, olejów roślinnych i cukru.

Według nowego raportu FAO, w październiku światowe ceny żywności nadal rosły piąty miesiąc z rzędu , na czele z zbożami, cukrem, nabiałem i olejami roślinnymi.

Wskaźnik cen żywności FAO, który śledzi międzynarodowe ceny najczęściej wymienianych towarów spożywczych, wynosił średnio 100,9 punktu w październiku 2020 r., Co oznacza wzrost o 3,1% od września i 6,0% powyżej jego wartości w październiku 2019 r.

Wskaźnik cen zbóż FAO wzrósł o 7,2% w porównaniu z poprzednim miesiącem i 16,5% powyżej swojej wartości w październiku 2019 roku. Wzrost spowodowany był głównie przez ceny pszenicy w związku z malejącą dostępnością ziarna z eksportu, złymi warunkami uprawy w Argentynie i utrzymującą się suszą wpływającą na zasiew pszenicy ozimej w Europie, Ameryce Północnej i regionie Morza Czarnego. Ceny kukurydzy, jęczmienia paszowego i sorgo w październiku również pozostały pod presją wzrostową, podczas gdy ceny ryżu spadły.

Wskaźnik cen oleju roślinnego FAO wzrósł w ciągu miesiąca o 1,8%, osiągając najwyższy poziom od dziewięciu miesięcy, na czele z wyższymi cenami oleju palmowego i sojowego. Z kolei ceny oleju rzepakowego umiarkowanie spadły ze względu na zwiększoną niepewność dotyczącą popytu w UE po niedawnym pogorszeniu się sytuacji z koronawirusem.

Wskaźnik cen wyrobów mlecznych FAO wzrósł od września o 2,2%, przy czym najbardziej wzrosły ceny serów, a następnie odtłuszczonego mleka w proszku, pełnego mleka w proszku i masła. Wzrost cen w październiku odzwierciedlał sytuację na rynku w przypadku dostaw krótkoterminowych, wspieranych przez silny popyt importowy z rynków Azji i Bliskiego Wschodu.

Wskaźnik cen cukru FAO wzrósł o 7,6% od września - na co duży wpływ miały perspektywy niższej produkcji cukru zarówno w Brazylii, jak iw Indiach, czyli dwóch największych krajach produkujących cukier na świecie.

Z kolei wskaźnik cen mięsa FAO od września spadł o 0,5%, co oznacza dziewiąty miesięczny spadek od stycznia, spowodowany mniejszymi cenami wieprzowiny, co częściowo odzwierciedlało dalszy wpływ ograniczeń importowych nałożonych przez Chiny na Niemcy. Ceny mięsa wołowego i drobiowego również spadły, podczas gdy ceny mięsa owczego rosły w wyniku stałego popytu wewnętrznego i niskich dostaw eksportowych.

(06.11.2020 za farmer.pl)


Współpraca