Wspierając rolników wspieramy polskie społeczeństwo

21.04.2022 -

Premier Mateusz Morawiecki wspólnie z wicepremierem, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Henrykiem Kowalczykiem przedstawili dziś w gospodarstwie sadowniczym w Załężu Dużym zasady udzielania dopłat do nawozów.

Rekordowa pomoc

– Konsekwencja, sprawczość, odpowiedzialność, solidarność - w tych słowach można zawrzeć cały nasz program, w szczególności program gospodarczy dla rolników – stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podkreślił, że udzielane wsparcie jest w rzeczywistości inwestycją w niższą inflację w przyszłości.

Na dopłaty do nawozów zostały przeznaczone z budżetu państwa blisko 4 mld złotych.

– Wspierając rolników, tak naprawdę wspieramy polskie społeczeństwo – podkreślił natomiast szef resortu rolnictwa.

Wicepremier Henryk Kowalczyk zwrócił uwagę, że dopłaty do nawozów są działaniami, które ograniczają przyczynę wzrostu cen żywności.

– Drogie nawozy, to drogie zboża, drogie pasze, a w konsekwencji droga żywność – powiedział wicepremier Kowalczyk.

Podstawowe zasady udzielania dopłat

– Już od najbliższego poniedziałku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała od rolników wnioski o dopłaty do zakupionych nawozów – informował szef resortu rolnictwa.

Dopłaty będą przysługiwały do nawozów zakupionych od 1 września 2021 roku do 15 maja 2022 roku.

Pozostałe programy wsparcia rolników

Premier wraz z wicepremierem przedstawili również podejmowane ostatnio decyzje służące wsparciu rolników.

Rolnicze emerytury

Najważniejsza zmiana dotyczy możliwości otrzymania pełnej emerytury rolniczej bez konieczności zbywania gospodarstwa rolnego.

Pomoc dla producentów jabłek deserowych

Napaść Rosji na Ukrainę, ograniczenie dostępu do rynku białoruskiego i wprowadzenie 1 stycznia br. embarga na przywóz produktów rolnych z Unii Europejskiej spowodowały zaburzenia na rynku jabłek deserowych.

W reakcji na tę sytuację w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi został przygotowany program wsparcie, który pozwoli na złagodzenie skutków tej niekorzystnej dla sadowników sytuacji.

Mechanizm przewiduje przeznaczenie części jabłek deserowych do przetworzenia przez przemysł. Wsparcie będzie polegać na dopłatach do sprzedaży jabłek deserowych sprzedawanych do przetwórstwa.

Ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk po raz kolejny zaapelował do rolników o ubezpieczanie upraw i zwierząt zwracając uwagę na kompleksowość ubezpieczeń.

Przypomniał jednocześnie, że z budżetu państwa dopłacane jest 65% składki, a rolnik płaci jedynie 35%.

Jednocześnie szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że rolnik już teraz może ubezpieczyć swoje uprawy i zwierzęta, a należna część jego składki może być opłacona z przysługujących mu płatności bezpośrednich przez ARiMR, po złożeniu w Agencji odpowiedniej dyspozycji.

(21.04.2022 za MRiRW)


Współpraca