Wzrost cen żywności wyhamuje
28.02.2023 -
W tym roku żywność będzie drożała dużo wolniej niż w 2022 r. – tanieć mogą niektóre produkty mleczne, choć raczej należy spodziewać się większej liczby promocji, szczególnie takich produktów jak masło. Ceny żywności pod koniec tego roku będą rosły w jednocyfrowym tempie.
Od kilku miesięcy analitycy obserwują spadek cen żywności na światowych rynkach. Żywność na światowych rynkach jest tańsza o ok. 15% aniżeli pól roku temu – podaje Jakub Rybacki, kierownik zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zwykle taki spadek cen na światowych rynkach przekłada się na ceny na półkach w polskich sklepach z opóźnieniem około jednego lub dwóch kwartałów.
– Dlatego efekt ten zaczniemy dostrzegać w najbliższych miesiącach – ocenia Jakub Rybacki. Zdaniem Urszuli Kryńskiej z Departamentu Analiz Ekonomicznych PKO BP ceny żywności będą pod koniec roku rosły w jednocyfrowym tempie wobec wzrostu o ponad 20% (licząc rok do roku) na przełomie 2022 i 2023.
Jakub Rybacki uważa, że ceny części podstawowych produktów, takich jak mleko i masło, mogą nawet spadać. W przypadku mięsa i żywności przetworzonej oczekuje on wzrostu cen, choć dużo wolniejszego niż w poprzednich miesiącach.
Ceny żywności na półkach zależą nie tylko od kosztu uprawy i hodowli, lecz także transportu oraz magazynowania. Dlatego większość prognoz wskazuje, że ceny detaliczne pozostaną wysokie, chociażby z uwagi na większy wzrost wynagrodzeń. Za to niższe ceny gazu, które odpowiadają za 75-90% kosztów wy tworzenia najpopularniejszych nawozów, powstrzymują wzrost cen żywności.
Analityk Banku BNP Paribas Paweł Wyrzykowski prognozuje, że pierwsze miesiące tego roku przyniosą spadki cen skupu mleka na krajowym rynku. Będzie to konsekwencją obniżek cen zbytu produktów eksportowych, takich jak proszki mleczne czy masło.
W ostatnim kwartale 2022 r. w Polsce ceny odtłuszczonego mleka w proszku obniżyły się o 22%, a masła – o 18% Nie należy się jednak spodziewać spadku cen detalicznych całej kategorii produktów mleczarskich w sklepach, bowiem na cenę finalnego produktu w sklepie składa się wiele czynników kosztotwórczych, a producenci i sieci handlowe muszą mierzyć się m.in. z rosnącymi wynagrodzeniami, cenami energii, gazu i opakowań, co też wpływa na ceny produktów. Konsumenci mogą się więc spodziewać większej liczby promocji, szczególnie takich produktów jak masło.
– Ceny detaliczne produktów wieprzowych mogą jednak wzrosnąć – oceniła Magdalena Kowalewska, analityk Banku BNP Paribas. Przeciętne ceny skupu świń na krajowym rynku były rekordowe w połowie lutego 2023 r. i mogą się utrzymywać na wysokim poziomie jeszcze w pierwszej połowie tego roku. Przeciętna cena skupu trzody chlewnej w Polsce w połowie lutego 2023 r. wyniosła 8,29 zł/kg, czyli o 13proc. więcej niż przed miesiącem oraz o 99% więcej niż w analogicznym okresie ub.r. Jest to rekordowo wysoki poziom cen, którego do tej pory nie notowano – podkreśliła ekspertka. W grudniu 2022 r. kilogram schabu bez kości kosztował przeciętnie ponad 24 zł, czyli o blisko jedną trzecią więcej niż rok wcześniej, a o 18-25% Podrożały wędliny. W tym samy okresie ceny żywca wzrosły o 68%
(28.02.2023 za Gazeta Polska codziennie)