Z Danią o współpracy dla rozwoju biogazowni rolniczych
22.06.2023 -
Podczas dzisiejszych rozmów sekretarza stanu Janusza Kowalskiego z ambasadorem Królestwa Danii w Polsce Olem Toftem Polska i Dania zadeklarowały gotowość do intensywnej współpracy w zakresie rozwoju biogazowni rolniczych.
Wspólne interesy
Strony wyraziły chęć prowadzenia dialogu na poziomie UE w zakresie uproszczenia przepisów dotyczących wykorzystania biomasy do produkcji energii ze źródeł odnawialnych.
Stanowisko Polski
Sekretarz stanu Janusz Kowalski podkreślił, że Polska dysponuje dużym potencjałem surowcowym w zakresie produkcji biogazu rolniczego i biometanu, w szczególności produktów ubocznych i odpadowych z produkcji rolnej i przetwórstwa rolno-spożywczego.
Wiceminister zaznaczył, że Polska widzi konieczność rozwoju rynku biometanu w oparciu o biomasę odpadową z rolnictwa. Dlatego niezbędny jest rozwój sieci gazowych w celu umożliwienia przyłączenia nowych jednostek wytwórczych biometanu. Wytwarzany w UE biometan może wnieść istotny wkład w uniezależnienie się od gazu z importu.
Ustawa o biogazowniach rolniczych
W celu przyspieszenia rozwoju biogazowni rolniczych w Polsce w MRiRW powstał projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu. Ustawa została przyjęta przez Sejm RP 26 maja 2023 r. Szczegółowe rozwiązania dotyczą:
- ułatwień w procesie inwestycyjnym;
- ułatwień w wykorzystaniu lokalnego potencjału substratu oraz powstałego pofermentu jako nawozu;
- określenia zasad dla funkcjonowania rynku biokomponentów w Polsce.
Perspektywy współpracy polsko-duńskiej
Polska i Dania wyraziły gotowość do współpracy, dzielenia się doświadczeniami i wymiany dobrych praktyk w zakresie biogazu – ze względu na znaczenie sektorów rolnych w naszych państwach oraz zbieżność stanowisk w zakresie znaczenia i wykorzystania biometanu jako alternatywy dla gazu ziemnego.
(22.06.2023 za MRiRW)