Z prac Sejmowej Komisji Rolnictwa

18.02.2020 -

Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi 13 lutego na posiedzeniu zwołanym w trybie art. 152 ust. 2 regulaminu Sejmu na wniosek grupy posłów wysłuchała „Informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego w sprawie działań podejmowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w związku z wykrytymi nieprawidłowościami dotyczącymi działalności spółek Eskimos i Bielmlek”. Uzasadnienie wniosku o zwołanie posiedzenia przedstawiła poseł Dorota Niedziela (KO).

W przypadku spółki Eskimos sprawa dotyczy zlecania skupu interwencyjnego 500 tys. ton jabłek w sezonie 2018/2019. Wnioskodawcy zwracają uwagę na niejasne zasady wyboru spółki do przeprowadzenia skupu oraz legalność gwarancji kredytowych udzielonych przez Bank Gospodarstwa Krajowego, a zabezpieczonych na majątku Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. W przypadku spółdzielni Bielmlek nieprawidłowości miałyby dotyczyć wydatkowania środków w wysokości 70 mln zł pochodzących z publicznych pieniędzy. Środki te, zdaniem wnioskodawców zostały niezgodny z prawem przekazane decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu spółdzielni miały dotyczyć również sposobu wyłaniania władz i członkostwa w spółdzielni. Spółdzielnia obecnie jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej (zalega z płatnościami za mleko i wypłatami dla pracowników).

W odpowiedzi minister rolnictwa i rozwoju wsi – Jan Krzysztof Ardanowski zaznaczył że głównym celem działań w obydwu przypadkach było doprowadzenie do zmian ceny na rynku odpowiednio jabłek i mleka. Żadne z toczących się postępowań w obu sprawach nie stwierdziło nieprawidłowości. Podkreślił, że jeśli takie nieprawidłowości zostaną stwierdzone jest gotów ponieść wszelkie konsekwencje swoich decyzji.
W przypadku jabłek skup 500 tys. ton i przetworzenie ich na koncentrat doprowadziło do wzrostu cen na rynku z 8-10 do 25-30 groszy za kilogram, która to cena pozwoliła pokryć przynajmniej koszty produkcji. Spółka Eskimos, będąca spółką notowaną na giełdzie, jako jedyna spełniała podstawowy wymóg przejrzystości finansowej.

Minister potwierdził, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wpłacił do Banku Gospodarstwa Krajowego cześć kwoty poręczenia (80 mln zł) w zamian za co dokonano zajęcia koncentratu i przecieru jabłkowego na tę kwotę.

W przypadku spółdzielni Bielmlek ministerstwo nie może ingerować w sposób funkcjonowania podmiotów powstałych na zasadach określonych w prawie spółdzielczym. Kwota przekazana spółdzielni, tj. 30 mln zł miała trafić do rolników.
Komisja w głosowaniu przyjęła do wiadomości wyjaśnienia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

(18.02.2020 za polskawies24.pl/Sejm RP)


Współpraca