Za cenami zaczęły też spadać koszty produkcji mleka

17.05.2023 -

Na koniec 2022 roku Polska pozostawała w grupie państw unijnych, gdzie nie odnotowano spadku pogłowia krów mlecznych, co jest umiarkowanie pozytywnym sygnałem dotyczącym produkcji w bieżącym roku – mówi Grzegorz Rykaczewski, ekspert Departamentu Analiz Makroekonomicznych Banku Pekao SA.

Nadal można poprawić wydajność produkcji mleka

W dodatku krajowa branża cały czas ma przestrzeń do poprawy wydajności. Nie spodziewamy się więc spadku produkcji mleka w Polsce, ale dalszej koncentracji produkcji w rękach średnich i dużych gospodarstw, które są mniej wrażliwe na wahania rentowności.

– Obecnie obserwujemy spadek przychodów producentów, ponieważ mocno obniżyły się ceny skupu mleka surowego. Według Ministerstwa Rolnictwa w marcu średnia cena skupu była niższa o 17% niż w szczycie zarejestrowanym w grudniu 2022 roku. Z drugiej strony obniżają się też koszty, ale na poziomie łącznych kosztów jest to raczej stopniowy spadek. Wprawdzie wyraźnie potaniały zboża a na rynku światowym widać pierwsze spadki notowań śruty sojowej, lecz ceny śruty rzepakowej pozostały na bardzo wysokim poziomie – mówi Grzegorz Rykaczewski.

Zwraca uwagę, że podobnie ma się rzecz z nawozami – w kraju potaniały nawozy azotowe, ale nadal drogie są nawozy fosforowe. Dla strony kosztowej kluczowa będzie też sytuacja w drugiej połowie roku, gdy rolnicy będą wiedzieli jaką bazą paszową dysponują na najbliższy rok.

Rynek mleka. Ceny interwencyjne są zbyt niskie

Zapytany, czy w ocenie ekspertów Pekao są szansę na unijną interwencję na rynku mleczarskim, stwierdził, iż ceny produktów mlecznych spadły od ubiegłorocznych szczytów, ale nadal utrzymują się na historycznie wysokim poziomie.

– Są to poziomy znacznie wyższe niż ceny interwencyjne, ustalone na poziomie regulacji unijnych. W przypadku odtłuszczonego mleka w proszku w połowie kwietnia średnia cena na rynku unijnym była wyższa o 40% od ceny interwencyjnej. W przypadku masła różnica była jeszcze wyższa i wyniosła ponad 100% – mówi ekspert Banku Pekao SA.

W dodatku wzrost eksportu masła i odtłuszczonego mleka w proszku z Unii Europejskiej na początku bieżącego roku wskazuje na rosnący popyt na produkty z UE, które taniejąc stają się bardziej konkurencyjne na rynku światowym.

– Przy tych uwarunkowaniach nie spodziewamy się, by Komisja uruchomiła na przykład dopłaty do prywatnego przechowywania – podsumowuje.

(17.05.2023 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)


Współpraca